Obsah dopisu nevhodný pro děti a mládež: Mazaný starosta Novotný ukázal, za co se omluvil Zemanovi

Pavel Novotný
Pavel Novotný
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2024

Komentář: Je to lišák všemi mastmi mazaný - tak se dá smýšlet o starostovi pražských Řeporyj Pavlu Novotném (ODS), který se nejnověji dopisem omluvil bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi, jak mu to nařídil Obvodní soud pro Prahu 5. Sám Novotný o tom informoval na sociální platformě X, a to samozřejmě způsobem, v němž otevřeně akcentoval, za co se vlastně omlouvá - což může jistým úhlem pohledu působit jako »urážka na druhou«. Exprezidentovi rovněž podle rozsudku musí uhradit odškodné a náklady na soudní řízení. Důvodem jsou jeho urážky na sociální síti TikTok směřované bývalé hlavě státu. V nich Zemana silně vulgárně napadal a přál mu smrt. Pro ŽivotvČesku.cz se dříve na dotaz autora článku vyjádřil mediální zástupce exprezidenta Jiří Ovčáček, který je zároveň komentátorem webu, a to výhradně k rozhodnutí soudu.

"Lidský jazyk umí být jako meč, který je ovšem dvojsečný. A silné výrazivo se tak může obrátit proti tomu, kdo ho používá. Pro pana prezidenta je rozsudek jistě satisfakcí, pro Pavla Novotného by měl být svítící červenou kontrolkou," řekl s jemnou výrazovou strukturou mediální zástupce bývalé hlavy státu a redaktor a komentátor portálu ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček.

Zdá se však, že pro Pavla Novotného nic není červenou kontrolkou, o čemž do jisté míry vypovídá i zveřejnění jeho omluvy.

Redakce ŽivotvČesku.cz již v titulku článku upozornila, že obsah omluvy je nevhodný pro děti a mladistvé. Omluvu komunální politik totiž »vyladil« tak, aby vyloženě »nezapadla«, naopak akcentovala to, kvůli čemu si »Zeman Novotného podal u soudu«.

Redakce ŽivotvČesku.cz se rozhodla, že reprodukovat Novotného omluvu v kompletní podobě nebude, ale víceméně ji přesdílí v podobě, v jaké ji sám »vyvěsil« na svém profilu na síti X a Instagramu. Mimo to, že obsahuje přímo »fontánu vulgarit«, Novotný k ní uvádí: "Odeslat toto panu inženýrovi doporučeně. Sto tisíc mu ještě poslat. Jeho právníkovi 14 a něco," napsal.

Serióznější formu svého komentáře k dopisu pro Zemana pak zvolil u příspěvku na zmíněném Instagramu. Deníku Mladá fronta Dnes Novotný dříve sdělil, že svých slov nelituje.

Novotný ve videu urážel nejen tehdejšího prezidenta Zemana, ale i stranu SPD Tomia Okamury a napadal také postoje některých lidí k Ukrajině, která víc než dva roky čelí ruské vojenské agresi. Kvůli videu dostal pokutu 20.000 korun v přestupkovém řízení.

Zemanovi právní zástupci pak podali na Novotného občanskoprávní žalobu na ochranu osobnosti. Žalobu na ochranu osobnosti na Novotného podle MfD podal i Okamura, v tomto případě se na rozhodnutí teprve čeká.

Kvůli nevybíravým výrokům čelí Novotný kritice také od svých spolustraníků. Širší vedení ODS, které se sejde po evropských volbách, zváží, zda má Novotného vyloučit ze strany. Předsednictvo strany v čele s premiérem Petrem Fialou se už dříve usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.