Obviněna z usmrcení z nedbalosti. Státní zástupce prostuduje spis o kojenci, kterého matka hodila do řeky

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Policie uzavřela vyšetřování případu kojence Tadeáše Z., po kterém loni na konci května probíhalo intenzivní pátrání. Jeho matka tvrdila, že usnula v parku u Hořenína na Mělnicku a dítě někdo unesl. Její verze se nepotvrdila. Tělo kojence se našlo v Labi v batohu, který byl zatížen kameny. Do vody dítě podle policie hodili matka a její přítel. "Vyšetřování je ukončeno. Vyšetřovatel v nejbližších dnech předá spis státnímu zástupci," řekla pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Markéta Johnová s tím, že matka a její přítel jsou obviněni z trestného činu usmrcení z nedbalosti.

Intenzivní pátrání po miminku začalo na konci května 2020. Matka tvrdila, že usnula v parku u řeky a dítě někdo unesl. Do pátrací akce se zapojili policisté, dobrovolníci a nasazen byl i vrtulník. Brzy se objevily pochybnosti, že výpověď matky má trhliny.

Definitivní zvrat v případu nastal, když se podařilo objevit tělíčko mrtvého chlapce. Tadeáš byl vložen do batohu s kameny a vhozen do řeky. Pro kriminalisty bylo zásadní určit, kdy a jak kojenec zemřel.

Podle první vyšetřovací verze dítě zemřelo náhle a matka zazmatkovala a tělíčko ukryla v řece. Druhá verze, kterou podpořil i biologický otec dítěte, pracovala s hypotézou, že dítě zemřelo kvůli zanedbání péče. Objevila se řada svědectví, že matka a její tehdejší přítel (nejde o biologického otce) se o dítě řádně nestarali, často s ním pobývali dlouho do noci venku a dítě prochladlo.

Policejní mluvčí Markéta Johnová pro ŽivotvČesku.cz potvrdila, že případ je uzavřen a nyní míří k státnímu zástupci. "Vyšetřovatel bude v nejbližší době předávat spis státnímu zástupci. Obvinili jsme matku a jejího přítele z trestného činu usmrcení z nedbalosti a šíření poplašné zprávy spáchaného ve spolupachatelství," uvedla pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí. Matce hrozí přísnější trest než jejímu příteli právě kvůli tomu, že jako matka má za dítě přímou zodpovědnost. "Matce hrozí vyšší trest, porušila povinnost danou ze zákona. Hrozí jí odnětí svobody na 1 až 6 let," doplnila Markéta Johnová s tím, že jejímu tehdejšímu partnerovi hrozí 3 roky za mřížemi.

Výsledky pitvy neprokázaly přímé cizí zavinění na smrti dítěte. "Na základě předběžných výsledků soudní pitvy bylo zjištěno, že příčinou úmrtí dítěte je syndrom náhlého úmrtí. Předběžné výsledky šetření jsou takové, že nedošlo k žádnému násilnému činu a zároveň nemáme ani podezření, že by se jednalo o jiný trestný čin," sdělil novinářům dne 2. června 2020 policejní náměstek Jan Krejčí. Později policie při výslechu matky zjišťovala, jak přesně zjistila, že dítě nedýchá.

Biologický otec od začátku případu obviňoval matku ze zanedbání péče. O chlapce se údajně neuměla řádně starat a volný čas trávila s kamarádkami a kamarády. Podle úvah biologického otce Tadeášek mohl prochladnout v kočárku během nočního pobytu venku.

Policie má určité indicie, ale chybí jí konkrétní svědectví, které by objasnilo, co bylo p...

Pokud státní zástupce sezná, že výsledky vyšetřování jsou přesvědčivé, podá žalobu na Tadeášovu matku. Státní zástupce může trestní stíhání též zastavit nebo vyzvat policii o doplnění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.