Očima bývalého premiéra: Důvodem návratu Adama Vojtěcha je improvizace, míní Jiří Paroubek

Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek
Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek
Foto: Tomáš Vrbenský / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2021

Dlouho se mluvilo o tom, že pozice Petra Arenbergera (62) je po odhalení nesrovnalostí v přiznání majetku výrazně ohrožena. Nakonec přistoupil k razantnímu kroku sám a vzdal se vedení resortu zdravotnictví, aby se mimo jiné vyhnul dalším tlakům i s ohledem na svou rodinu. Premiér Andrej Babiš (66) během úterý potvrdil informaci, že nástupcem bude staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34), který se vrátí po necelém roce po své rezignaci zpátky. Bývalý premiér Jiří Paroubek (68) to považuje za překvapivý tah. "U jakéhokoli nového člověka by to bylo stejné jako u Petra Arenbergera," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident Miloš Zeman (76) posvětil volbu Andreje Babiše, který po rezignaci Petra Arenbergera na post ministra zdravotnictví vybral jako kandidáta Adama Vojtěch. Ten vedl resort v době první vlny epidemie koronaviru na jaře loňského roku. Ve středu bude oficiálně jmenován do funkce. Jeho návrat do vlády vyvolal údiv nejen na politické scéně, ale i ve společnosti.

"Je to překvapivý tah a improvizace, ale premiér se v zásadě alespoň vyhne jeho »kádrování«, protože všichni ví, kdo je Adam Vojtěch. U jakéhokoli nového člověka by to bylo stejné jako u Petra Arenbergera," řekl Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že volbu Andreje Babiše ve změně vedení resortu zdravotnictví nepovažuje za oslabení politických pozic před volbami.

"Jde spíše o uzavření pozice. Faktem je, že vláda je něco jiného než firma. Klasická politická scéna má své výhody. Třeba v tom, že tam existují nějací adepti, kteří takovou funkci mohou převzít a je kam sáhnout. Premiér sice může sáhnout, dá se říci kamkoli, ale může se mu stát něco podobného, jako v případě Arenbergera, který má nějaké věci, které by bylo nejlepší schovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v pořadí šestý předseda vlády, který působil ve funkci v letech 2005 až 2006.

Podle něj ale jmenování nového ministra zdravotnictví není rozhodně uklidněním rozbouřených vod před volbami. "Síly jsou zatím vyrovnané a zřejmě ještě nějaký ten týden budou. Pochopitelně, že každá z těch stran chce situaci »zlomit«. Kdybych jmenoval politického Alberta Einsteina, tak by se stejně opozici nezavděčil," dodal Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.