Očima Josefa Klímy: Investigativní novinář popsal, jak se střílelo na kmotra Mrázka. Tady bydlel

Luxusní sídlo Františka Mrázka
Luxusní sídlo Františka Mrázka
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2021

Kdo žije v srdci, neumírá. To je motto, které má na hrobě František Mrázek. Jeho životní pouť skončila 25. ledna 2006 ve věku 47 let. Mrázkův život ukončila kulka, kterou podle policie po 20 hodině večer vypálil najatý vrah. Kdo chtěl vlivného podnikatele a krále podsvětí zlikvidovat? Takových lidí byla celá řada. "Vrah čekal dlouho v mraze, musel mít pevnou ruku," řekl pro ŽivotvČesku.cz publicista Josef Klíma (69) a naznačil, kam zmizel proslulý Mrázkův archiv.

Poprvé se obávaného kmotra pokusili zlikvidovat v roce 2002. Na konci července na něj někdo vystřelil z jedoucího auta. Kulka tehdy Františkovi Mrázkovi lehce škrábla kůži za uchem. Začal si dávat větší pozor a pořídil si pancéřované auto.

V roce 2006 si na Františka Mrázka počíhal najatý profesionál v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Bylo po 20. hodině večer, skončily zprávy a boss se vydal ze dveří své firmy k vozu. Stačilo udělat pár kroků a jeho život by zase chránila pancéřovaná limuzína. Speciálně upravený náboj z odstřelovací pušky ale ukončil jeden příběh a vyvolal řadu otázek. Kdo Františka Mrázka zavraždil? A kdo si střelce najal?

Nejčastěji se spekuluje, že Františkovi Mrázkovi se jako bumerang vrátily zákulisní tahanice kolem potravinářské společnosti Setuza. To je teorie, kterou zastával bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Další teorie hovoří o tom, že František Mrázek se stal nepohodlný, protože se pokoušel vydírat politiky. Ve hře také byl tzv. Mrázkův archiv - tedy sada dokumentů, přes které obávaný muž potvrzoval svůj vliv.

"Mrázek to byl dozvuk 90. let. On byl v devadesátkách největší hráč. On na rozdíl od drsných mafiánů to hrál přes vlivové věci, měl ten archiv, který dle mého soudu už je bezcenný, protože drtivá většina z těch lidí je mrtvých, nebo jsou pryč. Myslím si, že archiv je u někoho schovaný. A jestli se na něj někdy přijde, tak to bude v době, kdy už bude bezcenný," uvedl pro ŽivotvČesku.cz publicista Josef Klíma.

Mrázek, který se vyučil lakýrníkem, byl člověkem, který dokázal podnikat už před rokem 1989. Šmelil s elektronikou a patřil mezi zkušené veksláky. Po revoluci peníze zhodnotil tak, že z bank vysával půjčky a ručil za ně nemovitostmi nízké hodnoty.

Vlivový hráč měl na své straně politiky i hvězdy kulturního života. V zákulisí drsný muž, který uměl přesvědčovat, na veřejnosti pak usměvavý mecenáš s příjemným pohledem. S Karlem Gottem a Miroslavem Provodem dokonce založili nadaci, která pomáhala rodinám policistů, kteří zemřeli při výkonu povolání.

"Je zajímavé, že policisté tehdy měli Mrázka rozpracovaného a sledovali ho. V 16 hodin, kdy měl Mrázek poslední schůzku v hotelu Esplanade, tak dostali pokyn, že ať ho nesledují, že ten den mohou ukončit službu," popsal Josef Klíma pro ŽivotvČesku.cz. Druhý den už nebylo koho sledovat, boss byl totiž definitivně vyřízen.

Josef Klíma je přesvědčen, že někdo umetl vrahovi cestu a že policisté dostali pokyn z nejvyšších míst, ať si osudný den dají pauzu. "Vedle byl věžák společnosti Eltodo, tam byl tajný pronajatý byt BISky (Bezpečnostní informační služba - pozn. red.) a byly tam kamery a ten den nefungovaly. Myslím si, že někdo mocnější tehdy policisty odvolal. Myslím si, že mocní umetli cestu k tomu, aby byl Mrázek zlikvidovaný," představil svůj pohled na věc Josef Klíma.

František Mrázek se údajně před smrtí hádal se společníkem Tomášem Pitrem, jak naloží se Setuzou. O tento potravinářský podnik údajně projevil zájem i současný premiér Andrej Babiš (66). Jisté je, že přibývalo lidí, kterým Mrázek vadil či jim stál v cestě. Existují hypotézy, že vysoké politické kruhy a temné podsvětí spojily síly, protože bylo pro mnoho subjektů výhodné, aby obávaný podnikatel zmizel ze světa.

"V zimním počasí jsem byl v areálu zahradnictví, odkud se střílelo. Ten střelec musel v desetistupňovém mrazu ležet nejméně hodinu a nezanechal po sobě žádné biologické stopy, takže tam ležel někde na celtě. A musel se udržet ve stavu, že se netřásl, což je obtížné. Musel mít pevnou ruku, i přes to, že tam tak dlouho v mraze čekal," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Klíma.

Pavel Šrytr je bývalým policistou a má výcvik ze zásahové jednotky. Pracoval jako bodyguard pro zavražděného Antonína Bělu i Františka Mrázka. V roce 2018 se zařadil mezi podporovatele Andreje Babiše, když na jeho podporu vystoupil na jedné z pražských demonstrací.

Za vraždu Běly, který byl rozstřílen ve vlastním domě, se Pavel Šrytr podíval před soud. Odsouzen ale nebyl a pak žádal stát o odškodné za nezákonné stíhání. Popírá, že by měl na rukou krev a ve všech dostupných rozhovorech vždy opakuje, že nikoho nezabil.

Luxusní vila

Součástí majetku Mrázka bylo i luxusní sídlo za 50 milionů v Českém Brodě, kde žil až do své smrti.

Třípodlažní vila stojí na pozemku 15 tisíc metrů čtverečních na okraji Českého Brodu. Obytná plocha je 976 m2, má osm místností v přízemí, pět v prvním patře a dvě ve druhém. Je tam i posilovna, několik barů, šatny a komory i prádelna se sušárnou. Když se v roce 2011 ocitla Mrázkova vila na stránkách jedné realitní kanceláře, odhadovala se její cena na 70 a 100 milionů korun.

K domu patří také pozemek o rozloze 15000 metrů čtverečních s venkovním bazénem, jezírkem, tenisovým kurtem, obrovskou terasou a celý je obehnaný vysokým plotem. Mrázek zde i se svou rodinou žil až do své smrti v lednu 2006, kdy byl zavražděn nájemným vrahem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.