Očkovací průkaz a pasy pro celou EU. Jan Hamáček popsal, jak bude vypadat léto a cestování

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2021

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) pevně věří, že léto by mohlo být rozvolněnější, než jsou současné týdny. Vše bude ale záviset na tom, jak se povede proočkovat populaci. "Jakmile se podaří proočkovat nejrizikovější část populace, tak zátěž klesne," řekl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že cestování a kulturní akce budou podmíněny kombinací testování a očkování.

V nemocnicích je s nemocí covid-19 v tuto chvíli 6967 pacientů, nových případů za den je více než 14 tisíc a téměř 20 tisíc lidí od začátku epidemie zemřelo.

Vláda v pátek projedná a zřejmě i schválí další utažení šroubů - ve hře je uzavření obchodů, zavření škol i pro nejmenší děti a zákaz pohybu mezi okresy. Přesto i v této krizové situaci řada lidí myslí na letní dovolenou a další prázdninové sportovní a kulturní akce.

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček věří, že v létě bude v České republice (a v celé Evropě) už situace přeci jen lepší. Důležité ale je, aby zdárně pokračoval očkovací proces.

"V létě už bude proočkovanost mnohem vyšší. Jakmile se podaří proočkovat nejrizikovější část populace, tak zátěž klesne. Určitá opatření ale budou i v létě. Povede se debata, jak to dělat z hlediska cestování, bude se diskutovat nad očkovacími pasy. To se bude řešit na celoevropské úrovni. V létě by ta situace ale určitě měla být lepší," řekl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr vnímá, že by nebylo dobré, aby vznikala dvojí kategorie občanů, ale zároveň je téměř jisté, že kdo bude proočkovaný, bude mít výhody.

"V létě se bude vyžadovat nějaká kombinace očkování a testování. Lidé, kteří budou očkovaní, nebudou muset chodit na testy. Dovedu si představit, že na velké kulturní akce bude moci jít ten, kdo bude buď testovaný nebo očkovaný. Pokud chceme společnost uvolnit, tak nějaký průkaz být musí," dodal vicepremiér pro ŽivotvČesku.cz, jak odhaduje letní sezónu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.