Očkovací registr kolabuje a padá. Pro seniory je to otázka života a smrti, říká bezpečností expert

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2021

V pátek 15. ledna byl spuštěn registrační systém pro očkování proti nemoci covid-19. Zatím měl fungovat pro seniory nad 80 let, ale má velké výpadky a kolabuje. "Nechápu, proč ten systém není odzkoušený. Řídí to lidé, kteří nejsou schopní to řídit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Systém pro registraci k očkování od rána kolabuje. Registrace je zdlouhavá, těm, kteří to zkouší, se to nedaří. Dostupná není ani linka 1221, kterou mohou využívat senioři, kteří nejsou zdatní v práci s počítačem.

Další problém se objevil kolem rodných čísel. Systém nepočítal s tím, že některé starší ročníky mají za lomítkem jen tři znaky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterková od rána novinářům sděluje, že systém se sleduje a ministerstvo se ho snaží opravit.

Bezpečnostní expert Andor Šándor opakovaně uvedl, že vláda ztrácí důvěru. "Pokud stát nezvládne ani očkování, ztratí zbytky důvěry," uvedl Šándor již dříve. V pátek ráno bezpečností expert upřesnil, že nechápe, proč systém nebyl odzkoušen.

"Stát vsadil na to, že pandemii bude řešit systém lockdown a očkování, od léta se ví, že se očkovat bude. Tak já nechápu, proč ten systém zkoušíme dnes. Ten systém měl být vyzkoušen na podzim. Měla se udělat třeba objednávka brambor a systém se měl modelově odzkoušet. Nevím, na co ti pánové čekali. Umím si představit, jak nešťastní musí být senioři nad 80 let. Ti třeba zkusí se do toho systém dostat, ale nedostanou se. Pro ně je to otázka života a smrti. Představa, že přihlášky jim budou vyplňovat obvodní lékaři, je také iluzorní," uvedl Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

"PIN k ověření telefonního čísla přišel s extrémním zpožděním a ve chvíli, kdy byl do systému zadán, už byl neplatný, protože čas pro první dokument vypršel. Stejné to bylo s dalšími kódy při dalších pokusech. V registraci proto není možné pokračovat," napsali redaktoři webu Novinky.cz, kteří se zkusili do systému v pátek ráno přihlásit.

Někteří Češi pak na sociálních sítích píší, že stát se měl poučit z problémů, které provázely start systému pro zakoupení dálničních známek. Systém měl v prosinci při spuštění také výpadky.

"Lidé, kteří ten očkovací systém řídí, nemají schopnosti to řídit. Tady nejde pořád jen něco omezovat. To se pak nemůžeme divit, ale já po tom rozhodně nevolám, že se nám náměstí budou dál plnit lidmi, kteří se na to už prostě nemohou dívat. Ti lidé, kteří to řídí politicky, nejsou odborníci na manažment. Státní úředníci, kterých se krize vůbec nedotkla, berou pořád stejné peníze, ale nevytváří žádnou solidní podporu pro realizaci politických rozhodnutí. Politici ty neschopné stejně do voleb nevyhodí, protože budou bojovat i o jejich hlasy. Takže ta neschopná část státních úředníkům nám tu zůstane i po podzimních volbách," dodal pro ŽivotvČesku. Andor Šándor.

Podle dat Chytré karantény navštívilo web během prvních dvou minut 75.000 lidí. V 08:35 čekalo na odeslání u mobilních operátorů 40.000 SMS zpráv s PIN kódem pro registraci. Očkování registrovaných lidí začne na různých místech ČR v různé dny, někde už o víkendu.

Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor (64) prodělal covid a má dvě očkovací ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu