Očkování dětí do 15 let a tři kategorie. Je to v souladu s eliminací cirkulace viru v populaci, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2021

V současnosti probíhá testování vakcín proti covidu-19 na dětech. Výrobci preparátů hlásí dobré výsledky. Je tak pravděpodobné, že za několika měsíců by se tak mohly očkovat i děti v Česku. Pro jejich vakcinaci jsou podle odborníků pádné důvody. "Očkování dětí je v souladu s tím, co tady tvrdí odborníci na téma, jakým způsobem eliminovat cirkulaci viru v populaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Na prvním místě řada zemí řeší, jak co nejrychleji proočkovat rizikové skupiny obyvatel. Do budoucna se začínají objevovat otázky, zda by se měly očkovat i děti, kterým většinou těžký průběh covidu-19 nehrozí. Jenže se objevují případy, kdy se u nejmenších po prodělání covidu-19 rozvine vzácný syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS-TS), který vede k zánětu cév a může vyústit v multiorgánové selhání.

Dalším problémem je, že v případě, že děti zůstanou jedinou skupinou, ve které vznikne prostor pro šíření viru, bude mezi nimi i mutovat a znamenat potenciální riziko.

"Bude poměrně složité navodit kolektivní imunitu, protože to, že virus je vylučován, sice mírně, ale přeci jen, u osob, které prodělaly očkování, tak to znamená, že navodit ji na nějakém racionálním procentu, může být problém. A z toho hlediska si myslím, že se bude diskutovat, jak se to celé připraví. Očkování dětí je v souladu s tím, co tady tvrdí odborníci na téma, jakým způsobem eliminovat cirkulaci viru v populaci. Na druhou stranu diskuze vedou k tomu, že se dělají studie, které by měly pokrýt dětskou populaci, aby se ukázalo, že vakcína je pro děti bezpečná. Zároveň se však vedou diskuze, zda očkovat děti ve třech kategoriích, tedy úplně nejmenší děti, nebo očkovat ty ve věku 10 až 16 let, případně od 6 do 16 let, to ještě není rozhodnuté," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Otázkou je, jak se k očkování dětí postaví rodiče a také to, že dnes se jen těžko dá odhadnout, jak se bude koronavirus do budoucna chovat - nakolik bude mutovat a tedy více ohrožovat dětskou skupinu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.