Očkování má za sebou premiér i ministr zdravotnictví. Další budou Hamáček, Prymula i Vojtěch

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky / CNC / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2020

České republice se dnes začalo s očkováním proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andreji Babišovi (66) a válečné veteránce Emilii Řepíkové. V deset dopoledne pak byl očkován ve Fakultní nemocnici Brno i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřili i další politici i odborníci, kteří se nechají očkovat.

Do Česka v sobotu dorazilo prvních 9750 dávek vakcíny, v prosinci a lednu by jich podle Babiše mělo být dohromady 355.000. Stát podle něj nebude dělat zásoby, ale všechny doručené vakcíny plánuje hned využít.

"Osobně bych se šel očkovat, nechám se. Pokud máme mít šanci dostat se do normálního stavu, tak bez očkování se neobejdeme. Chápu, že lidé mají různé názory na očkování a běží tady řada desinformačních kampaní, ale pokud se chceme vrátit do normálu, tak je nutné očkování," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček svůj pohled na téma vakcinace. 

Mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula v krátkosti uvedl pro ŽivotvČesku.cz, proč se nechá očkovat vakcínou proti zákeřnému viru. "Protože to je v tuto chvíli jediná cesta, jak se efektivně a dlouhodobě chránit před onemocněním," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz. s tím, že obavy z vedlejších účinků vakcíny nemá, jsou totiž minimální.

V otázce, zda sám se nechá očkovat bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, pokud odjede ke splnění registrace vakcíny, má jasno. "Pokud vakcína bude skutečně zaregistrována a bude prokázána její bezpečnost, tak se očkovat nechám, byť asi nebudu v první fázi, kde se počítá s rizikovými skupinami. Ale stejně jako se nechávám očkovat pravidelně na chřipku, tak se nechám očkovat na covid," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jako první v Česku mají být očkováni zdravotníci a také senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Babiš odhadl, že běžná populace se začne očkovat koncem března. Stát podle něj připraví objednávkový systém, podobný jako funguje v případě antigenních nebo PCR testů na covid-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.