Očkovaní mají v řadě zemí velké výhody. Můžeme se jimi inspirovat, míní imunolog Václav Hořejší

Očkovaní - Ilustrační snímek
Očkovaní – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 7. 2021

Celá řada zemí řeší, jak nejlépe motivovat občany k očkování a mnoho z nich už přistupuje k tomu, že neočkovaní lidé jsou do jisté míry znevýhodněni. Kupříkladu v Řecku, které je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů, mohou do vnitřních prostor restaurací či zábavních podniků jen lidé, kteří se prokážou potvrzením o očkování či prodělání nemoci. Podle některých odborníků by se k podobným opatřením mělo přistoupit i v Česku. "Já bych byl zastáncem toho, aby se nějakým způsobem zařídila povinnost očkování alespoň určitých skupin lidí. Když toto nelze udělat, tak by očkovaní alespoň měli mít výhody," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší (71).

Řada zemí z celého světa zpřísňuje pravidla pro neočkované občany. Kromě Řecka například i Saúdská Arábie, kde podle deníku The Wall Street Journal budou od neděle moct do obchodů, restaurací i veřejné dopravy vstoupit jen lidé, kteří za sebou mají alespoň jednu dávku vakcíny. Britský premiér Boris Johnson oznámil, že vláda zvažuje zpřístupnění nočních klubů pouze lidem s ukončeným očkováním a Francie, stejně jako výše zmíněné Řecko, chce povinné očkování pro zdravotníky. Profesor imunologie by se za podobná opatření přimlouval i v Česku.

"Já bych byl zastáncem toho, aby se nějakým způsobem zařídila povinnost očkování alespoň určitých skupin lidí. Když toto nelze udělat, tak by očkovaní alespoň měli mít výhody. Do určité míry to už platí, protože dnes také potřebujete na některé akce mít potvrzení o očkování. To se sice může nahradit negativním testem, ale s výhodami pro očkované souhlasím. V jiných zemích se to tak dělá a můžeme se jimi inspirovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.

Zatímco v některých státech je, stejně jako u nás, možné se místo očkování prokázat negativním testem, v jiných nikoliv. Opatření pak zasahují především do volnočasových aktivit. "Zasahovalo by to do sfér, které stát určí. Je potřeba, aby se stát choval sebevědomě a opatření, která uzná za vhodná a důležitá, definoval a důsledně vymáhal jejich dodržování. Když se řekne, že někam budou mít přístup jen očkovaní, tak se musí kontrolovat, že tam chodí opravdu jen očkovaní. Já si myslím, že by to pak snadno fungovalo," vysvětlil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, jak by měla vláda případně postupovat.

Výhody pro očkované vidí profesor jako cestu ke zvýšení zájmu o vakcinaci. "Je to opatření, které má docílit toho, aby u nás byla co nejvyšší proočkovanost. To, aby se virus co nejméně šířil, je v naprostém zájmu celé společnosti. Aby se zde nerozšířila nebezpečnější varianta než delta, taková, která by víc unikala působení protilátek, k tomu je potřeba, abychom zde měli co největší proočkovanost a aby měl virus co nejmenší možnosti se tady šířit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný imunolog.

"Hlavní důvod by měl být ten, že když se člověk nechá očkovat, chrání sám sebe. Aby se nevystavoval nebezpečí nemoci, která má i v nerizikové populaci smrtnost zhruba 1 až 2 promile, to znamená, že jeden až dva lidé z tisíce mladých na to zemřou. Asi desetkrát tolik jich bude mít relativně vážný průběh a když nic jiného, tak minimálně stráví dva týdny v posteli," vysvětlil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, co by mělo být pro lidi největší motivací k očkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.