Očkovaní mohou šířit SARS-CoV-2. K jejich testování bych ale nepřistoupil, říká infektolog Petr Smejkal

Infektolog Petr Smejkal
Infektolog Petr Smejkal
Foto: Se svolením Petra Smejkala
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2021

Olympiáda v Tokiu a také »covidový« let české výpravy do dějiště her ukazují, že k pozitivním případům na koronavirus a k přenosu viru může docházet i mezi očkovanou populací. Na přenos tzv. delta varianty mezi očkovanými opakovaně upozornilo také americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC). Objevily se hlasy, že tedy bude nutné začít plošně testovat nejen neočkované, ale ty, kterým vakcína byla již podána. "Podle mě by se nevyplatilo, aby testováni byli i očkovaní. Pokud se tedy nevrací z rizikové země, tam je nutný test," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz infektolog a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal (49).

Delta mutaci mohou přenášet i neočkovaní lidé. Z toho důvodu americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) vzalo zpět doporučení, že očkovaní jedinci mohou odložit ochranu dýchacích cest. CDC nově doporučuje, aby respirátory používali i lidé, kteří mají ukončen vakcinační proces.

Myšlenka, že i mezi očkovanými může docházet k přenosu koronaviru, se intenzivně začala diskutovat během olympijských her. Mezi nejvíce zasažené země patří česká výprava. O olympijské starty kvůli pozitivním testům přišli například cyklista Michal Schlegel, stolní tenista Pavel Širuček či plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková. Objevily se hlasy, že by bylo vhodné začít intenzivně testovat i očkované Čechy.

"My jsme nikdy neříkali, že mezi očkovanými k přenosu docházet nemůže. Ale také říkáme, že po očkování rychleji a výrazně klesá virová nálož, pravděpodobnost, že někoho nakazíte po očkování, je výrazně nižší," řekl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal.

Podle něj není vhodné uvažovat o tom, že by se začalo s masivním testováním očkovaných. "Nemyslím si, že je to vhodné. Do jisté míry je to i politika. Odradilo by to lidi, aby se vůbec nechali očkovat. Očkované bych netestoval. Pokud tedy očkovaní nepřijedou z rizikových zemí, pak i očkovaní musí mít test," vysvětlil Petr Smejkal, který se domnívá, že očkovaní by dál měli nosit ochranu dýchacích cest.

"CDC tím novým doporučením opravuje své předchozí doporučení, že očkovaní nemusí nosit respirátor - v tom se zašlo příliš daleko, tak se opravili, že i ten očkovaný, i když v daleko menší míře a s menší virovou náloží, může přenést virus," doplnil infektolog Petr Smejkal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.