Očkování na COVID-19 nejdřív na konci roku, spíš až v příštím, říká expert na vakcíny Chbílek

Roman Chlíbek předpovídá, že vakcína nakoronavirus bude spíš až příští rok.
Roman Chlíbek předpovídá, že vakcína nakoronavirus bude spíš až příští rok.
Foto: unob.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2020

Na desítky vědeckých týmů, kteří už několik měsíců pracují na vakcíně proti koronaviru, spoléhají miliony lidí z celého světa. Podle experta na vakcíny Romana Chlíbka, který je vědeckým sekretářem České vakcinologické společnosti, se očkování na COVID-19 jen tak nedočkáme. Odhaduje konec roku, mnohem pravděpodobnější je prý ale rok 2021.

Chlíbek to řekl na konferenci Co víme a nevíme o COVIDU-19, kterou uspořádala pražská Univerzita Karlova. Podle experta se teď po celém světě vyvíjí přibližně 120 vakcín, z nichž ani jedna zatím nemíří do zdárného finále.

"Vakcína se nemůže objevit dříve než ke konci roku, spíše v příštím roce. Je otázka, kdy bude zaregistrovaná a kdy bude dostupná v Česku," konstatoval Chlíbek s tím, že to rozhodně nebude "otázka měsíců".

Řeší se i etika

Koronavirem se na světě nakazilo přes 5 a půl milionu lidí, Česko eviduje více než 9000 případů od začátku pandemie. Vakcína by boj s nemocí COVID-19 vyřešila jednou provždy.

Vakcína se neobejde bez testování na nemocných lidech. A to bude podle Bílka problém, o kterém se bude dlouho diskutovat. Někteří vědci plánují takto vyvíjenou látku testovat na desetitisících lidí nakažených koronavirem. Bílek je přesvědčen, že debata o etické stránce bude dlouhá. Studie totiž musí být kontrolovaná placebem.

"Bude se diskutovat, jestli je etické podávat lidem neúčinnou látku v době, kdy jsme uprostřed pandemie," vysvětlil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.