Očkování na covid-19? V laické úvaze o tom spíše neuvažuji, je zdrženlivější Ivan Bartoš

Ivan Bartoš je k očkování spíše zdrženlivější
Ivan Bartoš je k očkování spíše zdrženlivější
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2020

V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy proběhne zaregistrování vakcíny a její distribuce na onemocnění covid-19. V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí deset vakcín. Právě proočkovanost populace je tím, co zastaví epidemii a vrátí život do běžného koloritu. Pro ŽivotvČesku.cz prozradil svůj názor na očkování předseda pirátské strany Ivan Bartoš (40).

Podle současného ministra zdravotnictví Jana Blatného má Česko zájem o čtyři miliony dávek vakcíny, první by dle jeho slov měly dorazit v lednu či v únoru, prioritně se budou očkovat rizikové skupiny – senioři a zdravotníci. Podle Blatného je cílem proočkovat 65 až 70 procent české populace. Jenže podle průzkumů se lidem moc do očkování nechce. Hojně se diskutuje o tom, zda vakcína vyrobená za 8 měsíců je opravdu tím, co život v Česku vrátí do zajetých kolejí před epidemií. A také zda bude opravdu pro lidi bez rizik.

"V laické úvaze o tom spíše neuvažuji, ale v našem resortním týmu máme odborníky, se kterými se o tom poradím," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda pirátské strany Ivan Bartoš s tím, že jde čistě o jeho osobní pocit.

Již dříve se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil i bezpečnostní poradce Andor Šándor, který uvedl, že vakcína v něm vzbuzuje mírné obavy a že věří spíše ve zdravý životní styl života. "Pokud jde o mě samotného, tak očkovat jsem se nechal jednou proti chřipce a nevím, jaký to mělo dopad a nikdy jsem na to netrpěl. Nejsem odborník na vakcíny. A jako člověk neznalý a neodborník a laik mně přijde, že tady máme nemoc AIDS a vakcínu nemáme čtyřicet let. Tak si říkám, jakou jistotu máme ve vakcíně, která se vyrobila za 8 měsíců. Tím nechci říkat, že by to dělali lidé neznalí, že by si farmaceutické firmy chtěly kazit jméno, je jasné, že chtějí vydělat, ale určitě si nebudou chtít kazit jméno tím, že by prodávali něco, co je špatné," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Naopak kdo se nechá očkovat, tak bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Pokud vakcína bude skutečně zaregistrována a bude prokázána její bezpečnost, tak se očkovat nechám, byť asi nebudu v první fázi," prozradil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.