Očkování proti covidu-19 nebude povinné. Virolog Jiří Černý promluvil o tom, zda vakcinaci ještě vůbec podstupovat

Virolog Jiří Černý
Virolog Jiří Černý
Foto: Se svolením Jiřího Černého
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2022

Očkování proti covidu-19 nebude podle premiéra Petra Fialy (57) pro nikoho povinné. Řekl to ve středu po jednání vlády. Povinnost měla podle vyhlášky, kterou schválila končící vláda Andreje Babiše (67), platit pro lidi nad 60 let a některé profese od března letošního roku. Aby lidé očkování stihli, museli by zahájit očkování už nyní. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila virologa Jiřího Černého, který rozhodnutí vlády respektuje, z odborného hlediska pak doporučuje, aby se lidé v souvislosti s dobrovolností očkovali.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) na Twitteru napsal, že povinné očkování proti covidu-19 od začátku považoval za nesmysl. "Ač je očkování nejefektivnější zbraní proti vážnému průběhu, nikoho k němu nebudeme nutit," uvedl. Na tiskové konferenci po jednání vlády Válek doplnil, že paragrafy k očkování proti covidu-19 ze schválené vyhlášky o povinném očkování zmizí.

Povinnost se měla týkat kromě všech starších 60 let také všech zaměstnanců zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, hasičů, policistů, celníků, vojáků, ale i studentů zdravotnických škol nebo příslušníků aktivních záloh.

"Na dobrovolné bázi si myslím, aby se naočkovalo co nejvíce lidí. Sám jsem zaregistrovaný na třetí dávku, protože výsledky studií, které máme, tak ukazují, že třetí dávka významně proti variantě omikron pomáhá. A i v případě, že je to infekce, která má mírnější průběh, tak pořád je to nějaká infekce, která pro lidský organismus není příznivá a je potřeba jí nějak předcházet," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný virolog Jiří Černý.

Podle Válka bude tento nebo příští týden oznámeno, kdy bude možné přeočkovávat proti covidu-19 také děti starší 12 let. Prvním očkovaným už uplynulo pět měsíců, po kterých mají dospělí obvykle nárok na přeočkování třetí dávkou.

Zda očkovat i nejmenší, není něco, v čem by Jiří Černý viděl zádrhel. Upozorňuje ale, že není lékař. "Je to velmi těžká otázka. Nejsem lékař, ale slyšel jsem vyjádření řady pediatrů, tak to podporují s tím, že i když covid-19 pro děti není úplně nebezpečný, tak pro některé z nich může představovat riziko. Z tohoto hlediska je tedy dobré se nad tím zamyslet," dodal pro ŽivotvČesku.cz virolog Jiří Černý.

Válek už dříve avizoval, že chce očkovací vyhlášku upravovat i vzhledem k nové variantě omikron. Ukazuje se, že dvě dávky očkování proti ní nechrání dostatečně před nákazou, ale stále jsou částečnou ochranou před vážným průběhem nemoci. Potřebná je proto třetí dávka očkování, zejména pro lidi v riziku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.