Očkování proti covidu netáhne. ČR ale musí jen za Pfizer platit 750 000 000 měsíčně. Mluvčí ministerstva řekl, kdo smlouvu podepsal

Očkování, covid - Ilustrační snímek
Očkování, covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2022

Češi zcela ztratili zájem o očkování proti nemoci covid-19. Epidemie ustupuje a společnost má jiné obavy, než představuje koronavirus. Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, do kdy bude muset stát očkovací látky odebírat. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba dává stát každý měsíce jen za látky od společnosti Pfizer 750 milionů korun měsíčně.

Zájem o zahájení očkování proti covidu-19 je nejnižší od začátku vakcinace. V pátek bylo podáno asi 8600 dávek vakcín, tedy asi o třetinu méně než před týdnem. V provozu je přitom stále více než pět stovek očkovacích míst. V Praze v sobotu skončí očkovací centrum na hlavním nádraží, které provozovala Fakultní nemocnice Bulovka. Ostatní pražská centra zůstávají zatím v provozu.

Nejpopulárnější očkovací látkou v Česku je stále vakcína od společnosti Pfizer. Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, jak přesně je nastavena smlouva mezi farmaceutickou společností a Českou republikou.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že dodávky jsou nasmlouvány do konce roku 2023. "Česká republika smlouvu nepodepsala, stranou smlouvy je Evropská unie," uvedl Jakob pro ŽivotvČesku.cz. "Cena je odvislá na dodaném objevu. Obvykle je to okolo okolo 750 000 000 korun měsíčně," doplnil mluvčí ministerstva.

Problémem je, že stát bude do konce roku 2023 odebírat dávky, o které nyní není zájem. Největší zájem o první dávky vakcíny byl loni v květnu, průměrně zdravotníci denně podali téměř 55.700 dávek vakcíny.
Nyní zdravotníci podávají už hlavně posilující dávky očkování.

Podle informací Hospodářských novin není možné vakcíny poslat ani do jiných zemí, není o ně zájem. Stát vakcíny ničí, protože o ně téměř nikdo nestojí. Cena jedné dávky se pohybovala kolem 400 až 500 korun, stát nechal zlikvidovat vakcíny za zhruba 200 až 250 milionů korun.

Alarmující je také situace kolem Novavaxu. Vláda objednala 772 tisíc nových vakcín tohoto typu. Ve dvoudávkovém schématu je to vakcína pro 386 tisíc lidí. O vakcínu, která měla přesvědčit i odmítače, ale téměř nikdo nemá zájem. Na očkovací dávku od firmy Novavax se ke konci února zaregistrovalo pouze osm tisíc lidí.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro Seznam Zprávy uvedl, že stát musí tyto vakcíny odebrat, že kontrakt není možné zrušit. Proteinová vakcína zájem české veřejnosti nevzbudila a je otázkou, zda vydrží na skladech do podzimního období. Podle ministerstva zdravotnictví je expirační doba devět měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.