Očkování těhotných proti covidu-19 nově vakcinologové přímo doporučují. O rizicích promluvil Rastislav Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2021

Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve svém doporučení z konce srpna nově přímo doporučuje očkování těhotných proti covidu-19. V červnovém stanovisku ho vakcinologové označili za možné a stanovili podmínky, například neočkovat do 12. týdne těhotenství. Doporučovali ho pak zejména ženám pracujícím ve zdravotnictví, s astmatem nebo cukrovkou a starším 35 let. "Zahraniční zkušenosti ukazují, že je očkování těhotných stejně bezpečné jako u zbytku populace," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar (48).

"Prospěch z očkování pro gravidní ženy výrazně převyšuje teoretické riziko vakcinace, a proto se očkování těhotných žen doporučuje. Očkovat je možné v kterémkoli stadiu gravidity," píše se v doporučení. Těhotné mají podle lékařů vyšší riziko závažného průběhu nemoci. Přednost by u nich ale měly dostat mRNA vakcíny před ostatními typy.

V červnu společnost ve stanovisku doporučovala očkovat raději až po dokončení 12. týdnu těhotenství. Při zjištění těhotenství po první dávce odborníci radili druhou dávku odložit až po dvanáctém týdnu. Očkování nově doporučují i ženám, které otěhotnět plánují.

"Zahraniční zkušenosti ukazují, že je očkování těhotných stejně bezpečné jako u zbytku populace. Současně je zřejmé, že těhotenství je z hlediska možných dopadů covidu rizikovou situací. Proto se v nastávající situaci před nástupem chladnějšího období přikláníme k volbě těhotné ženy očkovat, a to po ukončení prvního trimestru gravidity tj. po více než 12 týdnech od početí. Kontraindikace podání jsou stejné jako u jiných osob," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Podle odborné společnosti dostupná data ukazují, že vakcína je v těhotenství účinná a vytváří imunitu, zároveň nejsou známá žádná rizika pro ženu či plod. Uvádí také, že vakcíny nemají negativní vliv na plodnost žen ani mužů, což je jedna z dezinformací, která se o očkování proti covidu-19 šíří.

Vakcínu doporučují i kojícím. "Protilátky vytvořené po vakcinaci se dostávají do mateřského mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě," píše se v materiálu. U dítěte není po očkování matky nijak nutné upravovat očkovací schéma běžných dětských vakcín.

Do jara letošního roku lékaři očkování těhotných a kojících žen nedoporučovali zejména proto, že neexistoval dostatek dat, nebyly zapojené do klinických studií. V některých zemích, například Německu, dostávaly těhotné přednost v očkování před svými vrstevnicemi jako ženy s vyšším rizikem vážného průběhu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.