Reklama:

Očkujme jen ty, co to skutečně potřebují. Imunoložka Zuzana Krátká řekla, kdo po Česku roznesl koronavirus

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 12. 2021

Imunoložka Zuzana Krátká působící ve Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků odmítá koncept povinného očkování a říká, že epidemie se týká očkovaných i neočkovaných lidí. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz uvedla, kdo podle ní může za podzimní vlnu. "Bohužel platilo politické rozhodnutí, že očkovaní lidé se nebudou testovat, protože veřejnost potřebuje mít benefit, aby chodila k očkování," uvedla Zuzana Krátká pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch několikrát řekl, že sledujeme epidemii neočkovaných. Prezident České lékařské komory Milan Kubek tvrdí, že slušní lidé se nechali naočkovat, ti neslušní se jen vezou a parazitují na očkovaných. Kdo za podzimní vlnu podle vás může? Je to skutečně epidemie neočkovaných?

Reklama:

V tuto chvíli je to epidemie nás všech. V tuto chvíli jsou infikovaní očkovaní i neočkovaní, objevují se reinfekce i u lidí, kteří nemoc v minulosti již prodělali. V tuto chvíli je to infekce celého národa.

Logicky musí následovat otázka, kdo za současnou situaci podle vás může?

Vláda a odpovědní lidé byli od konce srpna informováni o tom, že lidé po dvou dávkách očkování a neprodělaném onemocnění mohou přenášet infekci. Česká vakcinologická společnost na konci srpna dala doporučení ke třetím dávkám očkování, ve kterém uvádí, že lidé po dvou dávkách mohou být infekční, proto je nutné je očkovat třetí dávkou. Současně ale platilo politické rozhodnutí, že očkovaní lidé se nebudou testovat, protože veřejnost potřebuje mít benefit, aby chodila k očkování. Bagatelizovali riziko, že očkovaní lidé mohou mít koronavirus na svých sliznicích, a budou šířit virus ve společnosti. Takže virus společností prolézal jako skrytý požár lesem a my jsme hasili požár u neočkovaných, ale kvůli infekčním očkovaným se požár šířil. Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků před tím varovalo od září, institut Pro Libertate od poloviny října dával první podněty proti nesmyslně nastaveným mimořádným opatřením. Bohužel členové MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace, pozn. red.) říkali, že pokud očkovaní mají virus, tak ho v sobě mají tak málo, že nikoho nakazit nemohou. Stačí si projít archivy, co kdo psal a říkal, a bude vám to zcela jasné.

Co je nutné nyní udělat, aby epidemie začala ustupovat? Ono se tedy podle posledního týdne zdá, že epidemie skutečně mírně ustupuje a počet pozitivně testovaných klesá... Pomohla vládní opatření? Očkování? Nebo přirozená promořenost?

Sledujeme, že to opravdu klesá. Průšvih je ten, že i když budou klesat počty nakažených, tak ještě dlouho nebudou klesat počty těžkých případů. Lidí na JIP je naštěstí o trochu méně, než jich bylo loni touto dobou. Stejná data jako SMIS (Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, pozn. red.) má i společnost GeneSpeckor Michala Pohludky. Počet infekcí klesá, protože virus už nemá kde brát. Nějaká část populace byla imunní již na jaře a v létě, pak jsou tu ti očkovaní, kteří prodělali vakcinaci relativně nedávno. Virus se samozřejmě dostane k těm imunitně naivním, tedy k lidem, kteří se s infekcí dosud nesetkali. Otázkou je, jak na tom budou očkovaní, a zda a jak moc přeskočí infekce do seniorních skupin. Loni se stalo to, že se překřížily dvě invazivní varianty viru, měli jsme původní variantu a pak přišla britská varianta, navíc to nastalo v období, kdy se uvolňovala opatření. Letos jsme vývoji pomohli i třetí posilovací dávkou, trochu se zvýšila imunita u starých lidí. Ale zprávy ze světa hovoří o tom, že varianta omikron je úspěšná u očkovaných lidí bez dříve prodělané infekce, takže nedokáži odhadnout další vývoj.

Hovoří se o tom, že velká virová nálož je ve školách. Pomohlo by prodloužení vánočních prázdnin? Nebo dokonce plošné uzavření škol?

Zbývá pár dnů do Vánoc, plošně bych nic rozhodně nezavírala. Má cenu zavřít třeba školu, kde se najednou na prvním stupni objeví velký počet nakažených dětí. Co se týče podniků a firem, tak si musíme uvědomit, že firmy i lidé se opravdu dostávají do velkých ekonomických problémů a zavírání je pro ně likvidační.

Jak přesně ale postupovat? Předpokládám, že nakaženého jedince je nutné co nejdříve rozpoznat a co nejdříve izolovat. Jenže hygienické stanice nestíhají trasovat a není výjimkou, že člověk se o setkání s pozitivním dozví třeba za týden i deset dnů od kontaktu...

Když mám na pracovišti pozitivního kolegu, vezmu antigenní testy, otestuji všechny spolupracovníky, kdo bude pozitivní v antigenním testu, tomu udělám PCR test a pošlu ho domů. Pro tyto případy je nutné mít dostupné PCR testování v blízkých laboratořích. Testovat lidi před návštěvou divadla či obědem v restauraci nemá v současné době
význam, důležité je mít kapacitu testovat lidi, kteří jsou nemocní nebo byli v kontaktu. Musíme testovat rychle, aby druhý den už člověk s pozitivitou byl doma a nebyl v kolektivu. Důležité také je, aby praktičtí lékaři měli volnou kapacitu a mohli lidi skutečně léčit, aby jim ubyly administrativní úkony typu zadávat náhodně zjištěné antigenně
pozitivní pacienty do systému ISIN (Informační systém infekční nemoci, pozn. red.). Toto by mohla dělat nějaká call centra, ale ne praktičtí lékaři. Lékaři pak nestráví třeba hodinu a půl denně jen tím, že zdravé lidi s pozitivním antigenním testem »datlují« do systému… To je špatně, lékaři potřebují léčit lidi se zápalem plic, vypisovat léky a starat se i o běžné klienty.

Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Jak se vy díváte na povinné očkování vybraných profesních skupin?

Povinné očkování profesních skupin považuji za špatnou cestu, protože v těch skupinách je relativně malé množství lidí, kteří jsou neimunní. Většina z těch neočkovaných jsou lidé, kteří onemocnění covid-19 již prodělali a mají imunitu a protilátky. V novém návrhu na očkování vybraných skupin chybí zohlednění imunity, které se běžně dělá v případě jiných povinných očkování. Lidé, kteří míří na očkování by měli znát svůj zdravotní stav a měli by vědět, zda nemoc již neprodělali v minulosti a nedisponují protilátkami. Očkovat potřebujeme ty, kteří mají riziko těžkého průběhu onemocnění, a to jsou lidé starší 60 let. Věřím, že nová vláda tuto vyhlášku přehodnotí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: