Od dubna došlo k řadě napadení dítěte psem. Majitel musí zakročit před útokem, v průběhu už je to těžké, míní odborník

Útok psa - ilustrační snímek
Útok psa – ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

Od začátku dubna došlo k několika případům napadení člověka, mnohdy dítěte, psem. Jako první média informovala o napadení čtyřletého chlapce, jehož pod Petřínskou rozhlednou napadl roční pes, který mu způsobil zranění hlavy, zad a hrudníku. Zatím poslední incident se odehrál v polovině června v Poříčí nad Sázavou, kde americký pitbulteriér způsobil svému majiteli vážná zranění dolních končetin. Podle zkušeného kynologa se musí takovým napadením předcházet. "Během útoku už je to těžké, je pozdě. Psa lze jedině chytit a nějakým způsobem ho zpacifikovat, to je pak ale nebezpečné i pro majitele," řekl pro ŽivotvČesku.cz cvičitel psů a předseda Kynologického klubu Lety Karel Ráž.

Například hned 1. dubna napadl pes chlapce pod Petřínskou rozhlednou, v polovině měsíce pak záchranáři z Náchodska transportovali po útoku psa další dítě do nemocnice v umělém spánku. K podobnému incidentu došlo v Ostravě koncem května, kdy americký stafordšírský teriér pokousal v obličeji dvouletou holčičku. Jeho majitelka byla přitom silně opilá.

Lidé si často pořizují psy pro jejich vzhled a o povaze si předem nic nezjistí. "Vidím na »cvičáku«, že lidé vůbec neví, co si domů vzali. Hlavně v minulosti třeba ani neměli psa, pořídí si štěně a pak neví, co z něj vyroste. Nebylo by od věci zavést nějakou osvětu. Informovanost o některých plemenech je hodně špatná," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Kynologického klubu Lety Karel Ráž.

K napadení dětí dochází mnohdy i proto, že si jdou psa pohladit a rodiče ani majitel nedávají pozor. "Myslím si, že dětem chybí informovanost a je to věc rodičů. Dítě klidně nechají jít za psem a nezeptají se majitele, jestli si ho může pohladit, nebo ne. Dítě prostě jde, nikoho to nezajímá a je to z principu špatně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz zkušený cvičitel. Podle něj musí být majitel zvířete vždy ve střehu.

"Když na psovi vidím, že avizuje nějakou nelibost, musím jako majitel okamžitě zakročit. Musí přijít rázný povel a je nutné mu přerušit tok myšlenek v hlavě, aby pes vnímal majitele. Během útoku už je to těžké, je pozdě. Psa lze jedině chytit a nějakým způsobem ho zpacifikovat, to je pak ale nebezpečné i pro majitele. Když pes jednou útočí, tak je mu pak jedno, že kousne i svého pána. Každý vlastník psa musí předvídat, je to možné. Osobně mám dobrmany a poznám to na nich bezpečně," dodal Karel Ráž pro ŽivotvČesku.cz s tím, že předejít útoku je nejlepší řešení a každý majitel by měl na svém psovi poznat, kdy se k něčemu chystá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.