Od pátku obchody otevřené, nesmí se do nich: Ministři by se měli jít občas vyspat, říká o paskvilu Andor Šándor

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2020

Od pátku začne platit vládní nařízení, které odporuje logice. Zůstanou otevřené obchody, do kterých se ale nesmí chodit, protože bude omezený pohyb obyvatelstva. Restrikce a postup vlády se tak znovu dostávají pod kritiku a část veřejnosti si z ministrů dělá legraci. "Měli by se jít taky někdy vyspat. Já bych chtěl prostě vědět, že mě v těchto dobách řídí a vedou lidé, kteří věci řídí s rozmyslem," uvedl k vládnímu chaosu bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Ministři a jejich týmy čelí další kritice. Z vládních nařízení, která mají platit od pátku, vyplývá, že bude omezen pohyb veřejnosti a lidé budou moci nakupovat jen základní životní potřeby. Stále ale zůstávají otevřené také obchody, které nabízí i jiný sortiment. Tam by tak podle výkladu zákonné normy neměl nikdo chodit. Na nesoulad v restrikcích upozornil v úterý web Lidovky.cz.

"Já už to říkal kdysi, že ministři a někteří lidé, kteří pro ně pracují, by se měli občas vyspat. Občas by to měli prostě zaklapnout, evidentně jim v boji s covidem nic neuteče. A měli by se soustředit na to, co dělají a prezentovat výsledky, které by veřejnost nemátly. Je bohužel vidět, že mnoho nařízení se šije rychle a není tam kontrola výstupů. Usnesení vlády mají zákonný charakter a mělo by to tedy tak vypadat. Myslím si, že by si ti ministři měli také odpočinout, kdyby to šlo, tak jít třeba do kina či do divadla. Skočit si tam, aby se prostě rozptýlili. Není možné pro žádného člověka pracovat pořád, pak se přeci lidé dopouští chyb. Já bych chtěl prostě vědět, že mě v těchto dobách řídí a vedou lidé, kteří věci řídí s rozmyslem. Abych věděl, že cokoliv, co vydají, že se tím mohu řídit. V této situaci tu tak úplně necítím," řekl svůj pohled na další kontroverzní opatření vlády pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží chaos vysvětlit tím, že pobyt na veřejných místech je omezen, ale pro obchody platí výjimka.

"Není pravda, že bychom od pátku omezovali možnost jít si nakoupit. Koupit si můžete cokoliv, žádné obchody se neomezují," uvedli zástupci ministerstva na Twitteru.

Co stojí ve vládním usnesení o omezení volného pohybu osob - uvedena je pouze výjimka týkající se nakupování.

Vláda zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky v době od 05:00 hod. do 22:59 hod. s výjimkou: cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb (např. nákup potravin, léků a zdravotnických prostředků, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata), včetně potřeb osob příbuzných a blízkých, zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot, odkládání odpadu.

Páteční omezení spadá do čtvrtého stupně systému PES. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale po pondělním jednání vlády avizoval, že obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou. To je oproti původním pravidlům změna v tom, že otevřeny mohly zůstat jen obchody s potravinami, drogistickým zbožím a dalším nezbytným sortimentem.

Všechny obchody musejí respektovat nařízení 15 metrů čtverečních provozní plochy. Lidé tak na vstup do některých obchodů čekají ve frontách. Opět bude povolený nedělní prodej.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.