Od podrazu k penězům: Miroslav Kalousek se vzácně shodl s prezidentem Milošem Zemanem kvůli odletu Jana Farského

Profimedia
Bývalý politik Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 16. 1. 2022

Poslanec za STAN a předseda sněmovního klubu Starostů Jan Farský (42) odlétl na stáž do USA. Podle prezidenta Miloše Zemana (77) to je podvod na voličích, uvedl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Pro ŽivovČesku.cz se pak bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (61) ostře ohradil proti krokům muže, který si nechal poslanecký mandát. "Daňový poplatník vydává peníze na to, aby byla vykonána práce poslance a ta vykonána nebude," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz muž, který se v roce 2021 sám poslaneckého místa vzdal.

Jan Farský je přesvědčen, že v této složité době je možné práci poslance vykonávat na dálku. Uvedl, že slíbil, že kdyby došlo k nějakému důležitému hlasování, tak by se z Ameriky na otočku vrátil. "Já to chápu jako výraz neuvěřitelného amatérismu, který vzhledem k pozici pana Farského ve STANu samozřejmě činí málo důvěryhodným i STAN jako celek," prohlásil prezident.

"Ve čtvrtek odlétám na půl roku do Ameriky. Fulbrigtova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU?, který díky stipendiu této prestižní organizace dostanu možnost realizovat na Oregon State University. Je to pro mě obrovská pocta, ale také jedinečná možnost dál rozvíjet svou profesní dráhu," oznámil Jan Farský v pondělí večer na svém facebookovém účtu s tím, že se vzdá kvůli tomu postu šéfa předsedy poslaneckého klubu STAN. Na poslanecký mandát ale rezignovat odmítl a tvrdil, že poslanecký plat chce po dobu své americké mise posílat neziskovým organizacím.

Prezidenta v rozhovoru pak udivilo, že vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení míní, že dojde na současně zvýšení rozpočtových výdajů i snížení příjmů a deficitu rozpočtu. "Pokládám za poněkud hloupé, když je ve vládním programovém prohlášení soutěž o národního ptáka," zdůraznila hlava státu.

Hygienici v Praze nezaznamenali v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny častější výskyt infek...

Miroslav Kalousek nebere ani »polehčující okolnost«, že by Farský svůj plat přeposílal na dobročinné účely. "Je úplně jedno, kam svůj plat posílá a co s penězi udělá. Daňový poplatník vydává peníze na to, aby byla vykonána práce poslance a ta vykonána nebude. Navíc pokud pan poslanec o stáži skutečně věděl od května minulého roku, a já mu stáž přeji, je to velký úspěch, ale měl si rozmyslet, zda chce vykonávat práci poslance nebo odjet do Spojených států. Oboje nejde," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu