Během srpna budou moci pediatři očkovat děti. Nevzniká ani tak tlak na děti, jako na rodiče, míní psycholog Jeroným Klimeš

Psycholog Jeroným Klimeš
Psycholog Jeroným Klimeš
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2021

Během srpna budou moci pediatři očkovat děti ve svých ordinacích. Umožnila jim to rámcová dohoda, kterou podepsalo ministerstvo zdravotnictví se zástupci zdravotních pojišťoven. Dostupné budou očkovací preparáty Janssen a Vaxzevria/AstraZeneca a Spikevax/Moderna. "Samozřejmě může vzniknout rozpor mezi přesvědčením dítěte a rodičů. Netlačí se jenom na děti, ale i na dospělé. Pocit dítěte je stejný jako pocit dospělého," uvedl renomovaný psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Očkovací látky budou uskladněny v centrálních skladech nového distributora. Bude to výhodné kvůli případnému přesměrování vakcín do očkovacích míst, kde jich bude nedostatek. Smlouva je sepsána na dobu čtyř let a v přípravách je i veřejná zakázka týkající se distributora vakcíny Comirnaty od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech.

"Výborné spolupráce s praktickými lékaři pro děti a sdružením SPLDD si velmi vážíme a věříme, že podpis smlouvy na distribuci zásadním způsobem pomůže zvýšení dostupnosti očkování, zvýšení proočkovanosti a zpřístupnění očkování u dětí a juniorů," vyjádřil se v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví Zdeněk Kabátek, který je ředitelem VZP.

Registrace dětí ve věkové kategorii 12 až 15 let se v Česku otevřela s prvním červencovým dnem. Mezi rodiči i obecně ve společnosti vzbudila rozporuplné názory. Někteří ve vakcinaci zatím nejmladší věkové skupiny vidí smysl hlavně proto, že povede k vyšší proočkovanosti a tím pádem pomůže zmírnit riziko šíření nákazy. Druzí ho však považují za nebezpečné a razantně ho odmítají.

"Samozřejmě může vzniknout rozpor mezi přesvědčením dítěte a rodičů nebo třeba babičky a dětí a tak dále. Objevují se zde psychické nátlaky jako v kterékoli jiné ideologii. Dobrým příklad je to, když máte doma vegana a nutili byste ho jíst maso," vysvětlil uznávaný psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že většina dětí přebírá názor rodičů, což znamená, že těchto konfliktů mezi dítětem a jimi bude málo.

"Nevzniká ani takový tlak na děti, jako spíše na rodiče a zaměstnance různých organizací. Lidé se nechtějí nechat očkovat, protože jsou přesvědčeni, že je to k ničemu. Netlačí se jenom na děti, ale i na dospělé. Pocit dítěte je stejný jako pocit dospělého," dodal pro ŽivotvČesku.cz.


Podle oficiálních statistik bylo v Česku vykázáno 181 505 očkovaných v kategorii do 17 let (ti co dostali první dávku, ale i plně očkovaní). Dětí, které mají ukončené očkovaní, je celkem 49 798 s proočkovaností 2,5 procenta. Počet dětí v této věkové skupině, které už mají rezervovaný termín, je 5 978. Nejvýkonnějším místem v souvislosti s počtem aplikovaných dávek vakcín je Ústřední vojenská fakultní nemocnice (ÚVN) v Praze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.