Reklama:

Od pondělí uslyšíte: Nemáte očkování? Tak zákaz vstupu. Roman Prymula vyjmenoval, kde opatření pro lidi bez vakcíny má díry

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2021

Jedinou možností, která efektivně vede ke zpomalení nárůstů hospitalizací, potažmo zátěž na zdravotnický systém a sníží počty úmrtí, je očkovaní. Doporučují ho politici i odborníci. V nemocnicích bylo k pátku 4890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich. Kvůli prudce se zhoršující situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil vládou oznámené nové opatření, které od pondělí znevýhodní neočkované v přístupu ke službám a má být pro ně motivací k vakcinaci. Pokud jde o jeho efekt v souvislosti se zabráněním nárůstů, není podle epidemiologa dostatečně progresivní.

Reklama:

Vláda ve středu poukázala na současná data, která pravidelně zveřejňuje a aktualizuje ministerstvo zdravotnictví. V časovém posunu to znamená, že od pondělí do pátku přibylo v zemi celkem 84.539 potvrzených případů covidu. Je to více než za celý minulý týden dohromady, a to navzdory tomu, že tuto středu byl státní svátek. Ve volné dny se testuje méně.

Kvůli dramaticky zhoršující se situaci, vláda ve čtvrtek oznámila zpřísnění opatření. Chce docílit toho, aby nedošlo k přeplnění nemocnic a dále, což avizovala, aby došlo k vyšší proočkovanosti populace. Lidé se tak při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.

Reklama:

Podle epidemiologa Romana Prymuly nejde o opatření, jehož atributem je utlumení dopadu současné vlny epidemie, která je již několik týdnů zcela mimo kontrolu. "Je to opatření, které určitým způsobem omezí nárůst, nicméně obecně je asi nedostatečné, protože ten nárůst je dnes velmi masivní a toto opatření má samozřejmě své mezery a ty jsou v tom, že stejně bude docházet ke kontaktům mezi osobami očkovanými a neočkovanými, bude se chodit normálně do škol, do zaměstnání, takže princip tohoto opatření je spíše motivační než protiepidemický. A motivační je zcela jednoznačně v tom, že se snaží přimět populaci, aby se očkovala," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, kde vidí neúčinnost opatření, které lidem bez vakcíny primárně nedovoluje využít služeb.

Pokud jde o podané dávky vakcín, v posledních dnech se zvýšilo tempo. Počet podaných dávek vakcíny v Česku překročil 13,000.000. V pátek očkování podstoupilo více než 56.000 lidí. Zdravotníci v pátek podali 56.208 dávek vakcíny, jde o nejvyšší počet za dva týdny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: