Od půlnoci se obnoví volný pohyb mezi Českem a Slovenskem. Je to dar a bylo to tajemství, uvedl Babiš s Matovičem

Andrej Babiš společně se slovenským premiérem Igorem Matovičem
Andrej Babiš společně se slovenským premiérem Igorem Matovičem
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2020

Slovenský premiér zamířil poprvé od nástupu do funkce do Česka. Nejprve se setkal s premiérem Andrejem Babišem. Společně oznámili, že od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem. Oba premiéři k rozvolnění uvedli, že uvolnění hraničního režimu přivezl Matovič jako dárek při své první oficiální návštěvě Česka. Řekli, že se na něm dohodli před dvěma dny, od té doby to ale udržovali jako tajemství.

Česko dosud jednalo se Slovenskem a dalšími státy střední Evropy o otevření hranic od 15. června. Babiš 19. května uvedl pro média, že by považoval za ideální, kdyby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely současně.

Matovič je na své první zahraničí cestě po březnovém nástupu do úřadu, pro Česko je jeho příjezd první oficiální premiérskou zahraniční návštěvou od začátku pandemie. Zabývat se budou také víceletým finančním rámcem EU na roky 2021 až 2027, na jehož podobě se členské státy zatím neshodly.

Tradiční setkání

Je tradicí, že první cesta českých a slovenských premiérů vede do země, se kterou je pojí společná československá historie. Matovič zatím, stejně jako většina evropských lídrů, zahraniční cesty odkládal kvůli koronaviru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.