Od úterý se otevřou některé obchody, uvedl premiér. Vědec: Za tohle ho doktoři umlátí »bažantama«

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2021

Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. V pondělí to bude mimo jiné předmětem jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (66) to řekl v České televizi. Další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím premiér nepředpokládá. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (66) jde o krok, který povede k dalším nárůstům a zejména zatížení nemocničního systému.

"Od úterý, předpokládám, že vláda to schválí, rozšíříme segment maloobchodu, to znamená papírnictví, prodejny s dětským oblečením a obuví, prodejny spodního prádla," vyjmenoval Babiš zboží, které budou opět moct prodávat malé obchody i obchodní řetězce.

V současnosti Česko čelí silné vlně epidemie, která sice mírně zavedenými opatřeními přibrzdila, ale mluví se o tom, že v Česku už je mnohem nakažlivější mutace viru - britská, která je až o 70 procent infekčnější než stávající SARS-CoV-2.

"Já být Babišem, tak se potom snažím, abych se nedostal nikdy do nemocnice, protože za tohle ho doktoři oprávněně umlátí »bažantama«. A každý soud je osvobodí, protože něco takového jim dělat, je neuvěřitelné. Znamenat to bude jediné, a to další nárůsty případů v nemocnicích a další nárůsty zemřelých. Navíc nemocnice jsou personálně velmi na hranici možností, tedy zdravotníci jsou vyčerpaní a řada z nich je nemocných," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty University Karlovy.

Další zmírňování protiepidemických omezení Babiš zatím neočekává. "Nějaké další rozvolňování si neumím představit při tomto počtu hospitalizovaných," uvedl v České televizi premiér. V nemocnicích je s covidem-19 nyní v Česku téměř 6500 lidí, víc než 1100 z nich je ve vážném stavu.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček dnes v televizi Prima řekl, že vláda bude asi ve středu jednat o přesunu do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. S využitím systému se nastavují opatření proti koronaviru, nyní v Česku z rozhodnutí vlády platí nejpřísnější pátý stupeň. Pro případné zmírnění opatření musí index PES v nižším pásmu zůstat aspoň sedm dní, to by mohlo nastat právě ve středu.

Havlíček ale zdůraznil, že pro rozhodnutí o možném zmírnění opatření bude klíčový vývoj epidemické situace v následujících dnech a také stav v nemocnicích. "Musíme být obezřetní. Nechceme ani den omezení navíc, ale musíme si být jistí, že se situace po otevření zase rychle nezhorší," řekl ministr.

Šíření epidemie v končícím týdnu zmírňuje z rekordních hodnot minulého týdne, denní přírůstky nových případů koronaviru ale ve všech pracovních dnech přesahovaly 8000 a v úterý a ve středu se dokonce přiblížily 11.000.

Poslední aktuální volební model agentury Median ukázal zajímavou skutečnost – volby by pod...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu