Odborníci se obávají zavlečení mutací v rámci dovolených. Profesor z UK popsal, jak se vyhnout další vlně
Nadále klesá počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden. V sobotu to bylo 31 případů, předchozí den 32. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Brzy se ale otevřou hranice, lidé se začnou ve velkém vracet z dovolených a odborníci se obávají, že bez dostatečného sekvenování se nepodaří odhalit případné mutace koronaviru. "Všechny pozitivní vzorky ze zahraničí by měly být sekvenované," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr (63).
Společně s přicházejícím létem a dovolenkovou sezónou si odborníci dělají starosti s případným příchodem mutací. V případě, že by se rozšířily, by mohly klesající trend počtu nových případů zvrátit a epidemická situace by se mohla rapidně zhoršit. Tomuto scénáři by mělo zabránit intenzivní sekvenování vzorků odebraných pomocí PCR testů.
Frekvence sekvenací by se měla odvíjet podle toho, kolik lidí se v zahraničí nemocí covid-19 nakazí. "Záleží na tom, kolik se bude vyskytovat pozitivních případů. Osobně si myslím, že všichni, kdo přicházejí z rizikových zemí, a raději úplně všichni, kdo přicházejí ze zahraničí ze zemí mimo Schengenský prostor, by měli jít na PCR test. Ti, kdo přijíždějí či přilétají z rizikových zemí, by na výsledek testu měli čekat v karanténě. Všechny pozitivní vzorky ze zahraničí by měly být sekvenované," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr. "Je třeba si uvědomit, že jestli si zde necháme rozšířit podobně jako britskou i indickou mutaci, bude třeba k dosažení kolektivní imunity proočkovat nikoli 80 % ale přes 90 % obyvatelstva. A to by už na bázi dobrovolnosti nebylo možné," dodal.
Od června budou v Česku měsíčně hrazeny ze zdravotního pojištění 2 PCR testy a čtyři antigenní testy. Právě této možnosti při odjezdu a příjezdu z dovolené mnoho Čechů využije. Turisté proto toto rozhodnutí kvitují a i z odborného hlediska se jedná o dobrý krok.
"Určitě je to krok velmi dobrým směrem. Podstatnější a účinnější by ale bylo, abychom do začátku podzimní vlny dosáhli toho, aby se preventivní PCR testování přestalo být považováno za zdravotnický úkon a aby PCR testy mohly dělat i nezdravotnická zařízení. Už dnes některé laboratoře nabízejí plnohodnotné testy za ceny pod 200 korun. Kdyby mohly dělat testy i nezdravotnická zařízení, mohli bychom se dostat na stovku a kapacita pro PCR testování by se zdvacetinásobila. Při takovém počtu testů by už nikdy žádné lockdowny nemusely být," doplnil evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.