Odborník: Razantnější změny opatření mají kritický dopad na lidskou psychiku

Psychiatr Jan Cimický
Psychiatr Jan Cimický
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2020

Řada obav se objevuje u lidí v souvislosti s epidemií koronaviru, která se na území České republiky dostala mimo kontrolu. Celý komplex, a to ať jde o obavy ze ztráty zaměstnání, kvality péče v nemocnici v případě nákazy a další faktory mají vliv na psychiku jedinců. Psychiatr Jan Cimický (72) pro ŽivotvČesku.cz popsal, že právě tyto změny ovlivňují myšlení lidí a některé z nich dostávají do úzkostných stavů.

"Aktuální situace je taková, že to jinak nejde. Existují pravidla, která se musí dodržovat a lidé se musí přizpůsobovat. Pravda ale je, že vliv na člověka tyto změny mají a u některých jedinců mohou vyvolat stavy úzkosti. Na některé lidi takové změny a opatření a zejména strach, že to člověk nezvládne ekonomicky, mají kritický dopad na psychiku. A dotýkají se dnešních třicátníků a čtyřicátníků, ale i straších lidí, kteří jsou v nemocnicích či domech pro seniory," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr Jan Cimický.

Odborník zároveň upozorňuje, že cesta, jak se psychicky povzbudit, je současný stav přijmout. A nepřipouštět si beznaděj.

"Jediné řešení je, smířit se s tím, že jde o dočasné řešení a věřit v to, že jednoho dne to skončí, jenom nevíme kdy," dodal Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v souvislosti se současným stavem nejen on, ale i řada jeho kolegů, mají přeplněné ordinace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.