Odborník zhodnotil vývoj epidemie: Nepochybně dojde ke zpřísnění, je přesvědčen Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 12. 2020

V sobotu přibylo v Česku 5281 případů nemoci covid-19. Jde o nejvyšší denní nárůst množství pozitivních případů za sobotu od 7. listopadu. Epidemie tak nabírá na síle. V pondělí zasedne vláda a rozhodne, zda dojde k přesunu země do pátého stupně protiepidemického systému PES, ve kterém Česko už tři dny statisticky je. "Bude muset nepochybně dojít k zpřísnění jednotlivých opatření," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula (56).

Bývalý ministr zdravotnictví a respektovaný epidemiolog vidí současnou situaci jako poměrně alarmující. Po masivním rozvolnění ve třetím stupni systému se v pátek Česko přesunulo do stupně číslo čtyři. Ze současných dat vyplývá, že od březnového »startu« epidemie v Česku bylo zaznamenáno přes 624.000 pozitivních případů nákazy. Doposud onemocnění podlehlo 10.331 lidí. Covidem-19 aktuálně trpí zhruba 80.500 pacientů.

"Dá se očekávat, že život bude ovlivněn vysokým nárůstem nových případů, ke kterému v současné době dochází. Proto bude muset nepochybně dojít k zpřísnění jednotlivých opatření. Postupně by se mělo více rozvíjet antigenní testování, aby se mohla opatření opět rozvolnit," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, který před pár dny odmítl nabídku premiéra Andreje Babiše (66) stát se vládním zmocněncem pro očkování proti koronaviru.

Aktuálně se čeká na první dávky vakcíny proti covidu-19, které mají být silným prostředkem k potlačení epidemie. První tisíce dávek vakcíny schválené pro Evropskou unii by tedy mohly v České republice už za pár dnů. V lednu pak dalších asi 250 000 dávek.

"První vakcína bude s vysokou mírou pravděpodobnosti aplikována 29.12. Postup závisí dominantně na dodávkách vakcín. Na počátku dostaneme pouze symbolických 9750 dávek. Až následně se budou počty zvyšovat," dodal mezinárodně uznávaný odborník pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Očkovacích center proti covidu-19 bude asi 200, a to ve zdravotnických zařízeních. Očkovat bude také zhruba 5000 lékařů v ordinacích. První dávky vakcíny by mohly dorazit už mezi svátky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.