Odborný rozbor chyby Aleše Mandouse, která nejspíš stála Slavii postup. Co znamená »střet myšlenek«, popsal mentální kouč

Aleš Mandous, brankář Slavie Praha.
Aleš Mandous, brankář Slavie Praha.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2022

Běžela 59. minuta zápasu mezi Slávií a Feyenoordem Rotterdam, když celý stadion v Edenu náhle ztichl, aby se vzápětí ozval huronský řev fanoušků nizozemského klubu. Domácí brankář Aleš Mandous (29) právě udělal chybu, kterou bude mít před očima zřejmě hodně dlouho. Proč a jak k takovým situacím ve sportu dochází, pro ŽivotvČesku.cz podrobně popsal mentální kouč David Vavruška.

Do očí mu vyhrkly slzy, několik vteřin ležel, pak udělal pár kroků, kleknul si a nepřítomně civěl do země. Noční můra každého fotbalového brankáře se právě pro Aleše Mandouse stala skutečností, v relativně jednoduché situaci totiž »namazal« míč útočníkovi soupeře, který poslal svůj tým do vedení 2:1. Pokud chyba nestála Slavii postup, tak minimálně zásadně ovlivnila další průběh zápasu. Rotterdam přidal v závěru ještě jeden gól a zamířil do semifinále Konferenční ligy.

"Střetly se mi tam myšlenky a pak jsem se ještě kopnul do nohy, protože jsem si ten balon špatně dal.  Prostě se to sešlo jedno s druhým a prohráli jsme kvůli tomu," popisoval sklesle po zápase v rozhovoru pro Českou televizi Aleš Mandous.

Utěšovat ho krátce po chybě přitom přišel i hlavní rozhodčí Aytekin, což je jev vskutku nevídaný. "Že za mnou přišel, jsem ani nevnímal. Vím, že tam za mnou někdo byl, ale že rozhodčí, to vážně ne," dodal ke svému nepochopitelnému kiksu.

Nepochopitelné ale nejspíš není to správné slovo, alespoň podle mentálního kouče Davida Vavrušky. "Brankář Mandous není první ani poslední, komu se to stalo. Nejhorší a nejvíc viditelné chyby se stanou ohledně myšlenek asi ze dvou hlavních příčin. Ta první je, když se myslí nenacházíme »tady a teď«, nemáme mysl sladěnou s činností a jsme třeba o několik vteřin vpředu. Brankářům se to stává třeba ve chvíli, kdy ještě nedrží míč v rukou a už přemýšlí, kam ho hodí nebo kam ho rozehrají," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník na psychiku sportovců.

"A ten druhý případ, což se podle mě včera mohlo stát, je »přehodnocení původní myšlenky«. Fotbal je dnes velmi rychlý a nakládá velké nároky na rychlost vyhodnocení situace a rozhodování. V té rychlosti se může stát, že máte v hlavě jasnou myšlenku, jak danou situaci vyřešíte, ale potom se té situace leknete a své rozhodnutí přehodnotíte, bohužel ale až ve chvílí, když už to původní rozhodnutí realizujete. Měl jsem pocit, že Mandous ve chvíli, kdy kopal do míče, nohu trochu stáhl, jakoby změnil myšlenku, míč potom neměl razanci a bohužel přišla tato chyba," detailně rozebral pro ŽivotvČesku.cz, co se nejspíš Aleši Mandousovi honilo hlavou.

Tak trochu paradoxem celé situace je fakt, že po prvním čtvrtfinále v Rotterdamu, které nejistě odchytal Ondřej Kolář, si slávističtí fanoušci Mandouse víceméně vymodlili. Na podzim byl výborný, nechyboval, výrazně pomohl k postupu ze skupiny. I proto stál v bráně také včera.

"Je to pro něj o to nepříjemnější, že k tomu došlo v takto důležitém zápase. Myslím, že ve velkém množství zápasů týmu pomohl, a že už s tou situací bude příště určitě umět naložit lépe. Pořád je to sport a mysl pod tlakem dokáže provést i takové věci," dodal pro ŽivotvČesku.cz David Vavruška.

A Aleše Mandouse podrželi i fanoušci, kteří ještě dlouho po konci zápasu skandovali na povzbuzení jeho jméno. "Chci se omluvit i lidem, zároveň jim ale děkuju za to, jak se zachovali. Moc to pro mě znamená," vnímal podporu nejsmutnější hráč na hřišti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.