Reklama:

Odchod do důchodu v 68 letech: Právník Ondřej Dostál rozcupoval zvažovanou variantu silnými argumenty

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2023

Možné zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let vyvolalo silnou diskuzi ve společnosti. Podle experta na zdravotnictví Ondřeje Dostála (43) je významně důležitější zkvalitnění zdravotní péče a důsledná prevence. "Zejména to zvýší šance na dožití, které je v Česku stále relativně nízké," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný právník se specializací na zdravotní právo s tím, že zvýšení důchodového věku sice nikoho pracovat do 68 fyzicky nenutí, ale málokdo si může dovolit přestat pracovat »předčasně« a o kus důchodu se připravit.

Reklama:

Průměrný starobní důchod v Česku se v lednu po valorizaci a přidání výchovného dostal podle údajů České správy sociálního zabezpečení na 19.438 korun. Proti prosinci vzrostl o 1377 korun. Díky bonusu 500 korun za vychované dítě si víc polepšily ženy. 

"U fyzicky náročnějších profesí může být vysoký věk překážka, hrozí úrazy či zvýšená nemocnost, což je špatné jak pro zaměstnance, tak pro šéfa, který bude mít pracovníka-seniora každou chvíli na nemocenské. A připomeňme, že jinde právo s vyšším věkem jako s rizikovým faktorem počítá, například řidiči-profesionálové musejí na častější lékařské prohlídky už od 50 let, po 65 pak musejí k doktorovi i běžní řidiči. Ke zvyšování důchodového věku je proto nutno přistupovat citlivě," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz rizika pozdějšího odchodu do důchodu uznávaný právník Ondřej Dostál s tím, že se to nepochybně může promítnout do nákladů na léčbu seniorů, jejichž zdraví je logicky chatrnější.

Reklama:

Rozdíl mezi průměrnou ženskou a mužskou penzí se snížil, klesl proti prosinci z téměř 20 procent zhruba na 13 procent. Starobní penzi od správy dostává více než 952.000 mužů a více než 1,4 milionu žen. Své důchodové systémy mají i armáda či policie.

"»Lidským« argumentem proti pozdním odchodům do důchodu je i to, že připravuje malá vnoučata o péči a životní zkušenost prarodiče, který musí do práce - a nemůže odlehčit s »hlídáním« rodiči, zpravidla mamince, která pak zůstává déle na »mateřské« či na polovičním úvazku," poukázal Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz další komplikaci s tím, že pracovní trh v takovém případě nic moc nezíská a ještě se uškodí mezigenerační soudržnosti a kariérním vyhlídkám mladých rodičů.

"S mírnou nadsázkou - když Babička Boženy Němcové přišla na Staré Bělidlo, bylo jí údajně asi 55 let. Kdyby pracovala do dnes navrhovaného důchodového věku, Barunka by dospěla dříve, než by se s ní pořádně poznala. Jistě, v 19. století byl život kratší a tvrdší - ale je práce až do vysokého stáří v 21. století taková výhra?" dodal špičkový právník Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz s otazníkem v hlase.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: