Odhad 15. ledna 2021: Roman Šmucler nastínil, jak by mohla vypadat třetí vlna. Uděláme si ji sami, říká

Uznávaný odborník Roman Šmucler
Uznávaný odborník Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnou epidemie, která měla za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. To je i důvod, proč vláda sáhla po mimořádném opatření, jakým je vyhlášení nouzového stavu. Podařilo se počty pozitivních případů stabilizovat vlivem tvrdých restrikcí. Už teď se ale mluví o třetí vlně. Podle lékaře Romana Šmuclera (51), který byl členem Ústředního krizového štábu, existuje několik scénářů. Jeden z nich predikuje na polovinu ledna.

V současnosti se vlivem tvrdých opatření počty pozitivně testovaných snížily. Ale také kvůli tomu, že se poměrně méně testuje. Ovšem změna může nastat poté, co dojde k dramatickému rozvolnění. A dá se odhadovat že tomu tak bude před Vánocemi. Právě z toho mají odborníci největší obavy.

"Pokud teď dojde k lehkému rozvolnění, tak třetí vlna nebude, protože se počty pozitivně testovaných budou držet na číslech v jednotkách tisíc, než to skončí. Pokud bychom to ale ještě stáhli vlivem opatření a dostaneme se třeba na 500 denně a následně se to logicky bude muset více rozvolnit kvůli ekonomice, tak bude zase najednou třeba 10 až 15 tisíc pozitivně testovaných, což by znamenalo třetí vlnu. Takže si ji vyrobíme sami. A mohlo by to být klidně k 15. lednu. Protože současná opatření se potáhnou tak do 12. prosince a pak se to utažení povolí, protože lidé si nebudou chtít vzít Vánoce, nakazí se přes nový rok a pak bude chvilku trvat než to vystoupá a v polovině ledna by klidně mohl být nouzový stav, čím to bude ale uměle vytvořené," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler s tím, že jde o jeho subjektivní názor a do plánů vlády, jak bude rozvolňovat, nevidí.

Aktuálně se denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání snižují už zhruba dva týdny. Ještě na přelomu října a listopadu dosahovaly až přibližně 15.000 případů, v tomto týdnu se pohybují zhruba mezi 4200 a 6500 za den. Je tak znát, že tvrdá opatření zabrala, pokud dojde k rychlému rozvolnění, je zcela jasné, že epidemie opět lidově řečeno naskočí do sedla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.