Odhalení Janka Kroupy: Motivací Hamáčka mělo být zachránit sociální demokracii tím, že proočkuje Česko

Profimedia.cz
Reportér Janek Kroupa
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 5. 2021

Trestním oznámením i civilní žalobou se plánuje vicepremiér Jan Hamáček (42) bránit proti informacím serveru Seznam Zprávy, že chtěl »vyměnit mezinárodní skandál« kolem Vrbětic za dodávku milionu dávek vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Ve středu záležitost na uzavřeném jednání opět projednávala Sněmovna. Vicepremiér a šéf ČSSD tvrdí, že se redaktoři Janek Kroupa a Kristina Ciroková mohli dopustit trestných činů pomluvy, šíření poplašné zprávy a poškození cizích práv. Podá kvůli tomu trestní oznámení. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl exkluzivní rozhovor reportér Janek Kroupa (46), který se věc řešit před soudem nebojí a naopak si stojí tím, že v jeho článku není nic jiného než pravda.

Janku, domníváte se, že Jan Hamáček opravdu půjde do soudního sporu a podá trestní oznámení? Nebo to byl spíše další krycí manévr před tím, než by musel přiznat pravdu?

Myslím, že ho klidně podat může nebo ho může taky stáhnout. Má velký manévrovací prostor, ale tohle dělá kdekdo. Není to vůbec nic nového. My jsme na tuto situaci zvyklí, připravení a žádným způsobem nás neznervózňuje. On to teď dost dobře nemůže neudělat, to znamená, že v první fázi to asi udělá, ale pak se ukáže, že to byla hloupost.

Chtěl podle vás handlováním Vrbětice za Sputnik posílit ČSSD před volbami? A mohl v tom sehrát i roli řekněme prezident Miloš Zeman, že by se mu třeba chtěl Hamáček ještě více zalíbit, který si navíc kvůli Sputniku přál hlavu ministra zdravotnictví a zahraničí?

Nechci se pouštět do spekulativních věcí. Budu tedy vycházet pouze z toho, co víme. My máme zdroj, jehož svědectví zveřejníme dnes, který nám osvětluje tuhle motivaci – motivací Jana Hamáčka by mělo být zachránit sociální demokracii tím, že proočkuje Česko.

Pokud by šlo o zdroje ze schůzky, proč ho podle vás najednou kryjí a Jan Hamáček staví na jejich slovech? Jde o nějakou taktiku?

Neumím říct, jestli skutečně staví na jejich slovech, protože já jsem zatím klíčová svědectví neslyšel. Pokud vím, tak ti klíčoví svědci zatím nepodali popis toho, co se odehrálo.

Jste si 100% jistý, že vaše zdroje v případném soudu promluví? A bude se podle vás pan Hamáček divit, o jaké zdroje jde?

Myslím si, že se pan Hamáček divit nebude. Ale jsem si jist, že my dokážeme dokázat, že to, co jsme napsali, je pravdivé. Ať už tím, že ti lidé přijdou k soudu a řeknou pravdu nebo nějakým jiným důkazem, který máme v tuto chvíli k dispozici.

Dnes jste odhalili jeden z důkazů, otřese to verzí Jana Hamáčka?

Je to nepochybně důkaz, který ukazuje, že to, co Jan Hamáček tvrdí navenek, není pravda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu