Odložil sako, popadl kolečko a šel pomáhat. Vít Rakušan na vlastní oči spatřil apokalypsu. Popsal zkázu

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Rudolfa Staňka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan (43) se rozjel do oblasti jižní Moravy, kterou ve čtvrtek odpoledne zasáhlo tornádo. Co mu stálo v cestě, to zničilo. Doposud o život přišlo 5 lidí, po řádění meteorologického jevu zůstaly stovky zraněných. V pátek se na místo dostavil pracovně politik, který v odpoledních hodinách našel čas a pomáhal. "Jel jsem tam z pověření našeho hnutí. Nikdy jsem takovou zkázu neviděl," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan s tím, že odklízel trosky střechy na pozemku kolegyně ze Sněmovny.

Jih Moravy ve čtvrtek zdecimovalo ničivé tornádo. Lidé přišli o střechu nad hlavou, majetek a někteří i o své blízké. Do místa, které připomíná po řádění přírodního živlu válečnou frontu, se vydal Vít Rakušan.

"Jel jsem tam z pověření našeho hnutí. Jednal jsem s panem hejtmanem i náměstkem ministra vnitra, abych zmapoval, jaké jsou reálné požadavky jednotlivých obcí. Ale protože na mě neměli čas, kdy já si zamanul, tak v jedné postižené vesnici bydlí naše poslankyně Jana Krutáková, která přišla o střechu. Mají rozmlácená okna a rozbitá auta, tak jsem jim samozřejmě pomohl, protože jak se ukázalo, každá ruka dobrá. Ale v tuto chvíli lidé, kteří tam chtějí vyrazit jako dobrovolníci, tak to nedoporučuji, protože na to ještě není vhodná doba," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda hnutí Starostové a nezávislí.

"Je to apokalypsa, kterou jsem za svých 43 let nikdy neviděl. A to jsem starostoval městu, které před lety zasáhla povodeň, tohle je ale jiná úroveň zkázy," dodal pro ŽivotvČesku.cz politik.

Do řady míst v postižených oblastech se nedá dovolat, nebo vypadává signál. Mnohé vysílače nefungovaly kvůli výpadkům proudu, některé jsou zcela zničeny. Operátoři už v pátek ráno do oblasti poslali techniky.

Na Hodonínsku i Břeclavsku je v akci tým USAR, který se specializuje na vyhledávání lidí v zabydlených oblastech. Na místě pracují také kynologové se psy. Zničenou oblast monitoruje vrtulník. Záchranáři doufají, že v sutinách domů uvízlo lidí jen velmi málo.

V pátek přibylo v České republice 5720 potvrzených případů onemocnění covid-19, téměř o 15...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.