Odmítáme afghánské migranty, říká Tomio Okamura. Politolog řekl, jak může jejich přílet ovlivnit kampaň a volby
Dramatická situace v Kábulu odstartovala v Česku záchrannou akci, během níž byly na naše území evakuovány téměř dvě stovky Afghánců. Ti byli pod rukou radikálního povstaleckého hnutí Tálibán ve své vlasti v ohrožení života. V České republice museli po příletu do karantény, poté získají ubytování, očkování a další péči. Téma migrace a uprchlíků je na české politické scéně skloňováno často, obzvláště pak před volbami. Hnutí SPD už se k přijetí Afghánců vyjádřilo negativně a podle politologa se dá očekávat, že jejich přítomnost bude v říjnových volbách hrát svou roli. "Už měsíc zpátky téma migrace poprvé vyzdvihl Andrej Babiš a najednou se ukazuje, že se zhmotňuje. Další strany se toho asi chytí, to téma tu bude, ale záleží, jak se zarámuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz Otto Eibl.
Afghánští spolupracovníci a jejich rodiny opustili svou vlast v rychlosti a s sebou si vzali jen to nejnutnější. V Česku jim byl poskytnut azyl, dostanou očkování a potřebnou péči. Deník Právo informoval, že děti mají k dispozici hračky, dospělým se pak věnují psychologové. Většinová část Afghánistánu je v současné době v područí Tálibánu, který už oficiálně vyhlásil emirát pod jménem Islámský emirát Afghánistán. Česká republika se zapojila ohledně pomoci afghánským diplomatům, příslušníkům ozbrojených sil nebo vojenským policistům a téma už nyní silně rezonuje veřejností i politickou sférou.
"Odmítáme přijímání afghánských emigrantů. Nechceme platit účty za americké invaze a agrese. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se zastává afghánských tlumočníků, kteří pracovali pro naše ministerstvo obrany po dobu našeho působení v Afghánistánu. Tlumočníci, se kterými byly uzavřeny pracovní smlouvy, byli na místní poměry královsky placeni. Takže jsme my pomáhali jim a ne oni nám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k tématu přijetí Afgánců předseda SPD Tomio Okamura.
"Hnutí SPD je toho názoru, že bychom neměli přijmout ani jednoho. Jsou z kulturně totálně odlišného prostředí, které nemá respekt k našim hodnotám, ženám, občanským svobodám atd., a proto by měli zůstat doma. Navíc Afghánistán se v okamžiku rychlého opuštění vojsk USA a NATO nepředal Tálibánu, ale místní vládě. Proti Tálibánu proto mohou bojovat v řadách afghánské armády. Nebudeme platit účty za americké invaze a agrese. Naši občané jsou pro SPD na prvním místě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Okamura, jehož hnutí se vůči imigrantům vždy vymezovalo.
Podle politologa není vyjádření Tomia Okamury a postoj SPD v této situaci žádným překvapením. Stejně tak si myslí, že tématu se chopí i další strany a záleží už jen na tom, jak ho interpretují. Před letošními volbami do Poslanecké sněmovny ho jako první už zmínil premiér.
"Už měsíc zpátky téma migrace poprvé vyzdvihl Andrej Babiš a najednou se ukazuje, že se zhmotňuje. Ta hrozba tehdy nebyla prakticky žádná a najednou tu máme desítky lidí, kteří jsou označeni za uprchlíky, o kterých se dočítáme, že dostávají plný servis, budou očkovaní, dostanou ubytování a tak dále. To může v srdcích některých lidí vyvolat nelibé pocity a SPD se asi nemohli vyjádřit jinak," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Otto Eibl.
Hnutí SPD už podle politologa není jediné, které téma migrace často skloňuje. "Oni mají nesmlouvavý postoj dlouhodobě a ve vztahu ke svým voličům by nějaký měkčí postoj nebyl přijat. Pro SPD není situace jednoduchá, už nejsou sami, kdo mají monopol na odmítavou politiku ve vztahu k migrantům, máme tu další, kteří se v tomto směru posouvají k extrémnějším pozicím. Od Okamury se nedalo čekat nic jiného, řekl to, co se z jeho pohledu říkat má. To, že použil ekonomický argument, je cynické," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Otto Eibl.
"Další strany se toho asi chytí, to téma tu bude, ale záleží, jak se zarámuje. Pokud to bude jako pomoc spojencům, může to být v pořádku. Pokud to bude jako ohrožení životního stylu v České republice a známka toho, že postupuje islamizace Evropy, dokážu si představit, že to bude voda na mlýn těch, kteří to říkat chtějí. Najednou mají o to větší důvod to říkat, protože ti lidé v Česku jsou," doplnil politolog Otto Eibl pro ŽivotvČesku.cz, zda může přílet Afghánců ovlivnit říjnové volby.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.