Odmítáme afghánské migranty, říká Tomio Okamura. Politolog řekl, jak může jejich přílet ovlivnit kampaň a volby

Předseda SPD Tomio Okamura
Předseda SPD Tomio Okamura
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2021

Dramatická situace v Kábulu odstartovala v Česku záchrannou akci, během níž byly na naše území evakuovány téměř dvě stovky Afghánců. Ti byli pod rukou radikálního povstaleckého hnutí Tálibán ve své vlasti v ohrožení života. V České republice museli po příletu do karantény, poté získají ubytování, očkování a další péči. Téma migrace a uprchlíků je na české politické scéně skloňováno často, obzvláště pak před volbami. Hnutí SPD už se k přijetí Afghánců vyjádřilo negativně a podle politologa se dá očekávat, že jejich přítomnost bude v říjnových volbách hrát svou roli. "Už měsíc zpátky téma migrace poprvé vyzdvihl Andrej Babiš a najednou se ukazuje, že se zhmotňuje. Další strany se toho asi chytí, to téma tu bude, ale záleží, jak se zarámuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz Otto Eibl.

Afghánští spolupracovníci a jejich rodiny opustili svou vlast v rychlosti a s sebou si vzali jen to nejnutnější. V Česku jim byl poskytnut azyl, dostanou očkování a potřebnou péči. Deník Právo informoval, že děti mají k dispozici hračky, dospělým se pak věnují psychologové. Většinová část Afghánistánu je v současné době v područí Tálibánu, který už oficiálně vyhlásil emirát pod jménem Islámský emirát Afghánistán. Česká republika se zapojila ohledně pomoci afghánským diplomatům, příslušníkům ozbrojených sil nebo vojenským policistům a téma už nyní silně rezonuje veřejností i politickou sférou.

"Odmítáme přijímání afghánských emigrantů. Nechceme platit účty za americké invaze a agrese. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se zastává afghánských tlumočníků, kteří pracovali pro naše ministerstvo obrany po dobu našeho působení v Afghánistánu. Tlumočníci, se kterými byly uzavřeny pracovní smlouvy, byli na místní poměry královsky placeni. Takže jsme my pomáhali jim a ne oni nám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k tématu přijetí Afgánců předseda SPD Tomio Okamura.

"Hnutí SPD je toho názoru, že bychom neměli přijmout ani jednoho. Jsou z kulturně totálně odlišného prostředí, které nemá respekt k našim hodnotám, ženám, občanským svobodám atd., a proto by měli zůstat doma. Navíc Afghánistán se v okamžiku rychlého opuštění vojsk USA a NATO nepředal Tálibánu, ale místní vládě. Proti Tálibánu proto mohou bojovat v řadách afghánské armády. Nebudeme platit účty za americké invaze a agrese. Naši občané jsou pro SPD na prvním místě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Okamura, jehož hnutí se vůči imigrantům vždy vymezovalo.

Podle politologa není vyjádření Tomia Okamury a postoj SPD v této situaci žádným překvapením. Stejně tak si myslí, že tématu se chopí i další strany a záleží už jen na tom, jak ho interpretují. Před letošními volbami do Poslanecké sněmovny ho jako první už zmínil premiér.

"Už měsíc zpátky téma migrace poprvé vyzdvihl Andrej Babiš a najednou se ukazuje, že se zhmotňuje. Ta hrozba tehdy nebyla prakticky žádná a najednou tu máme desítky lidí, kteří jsou označeni za uprchlíky, o kterých se dočítáme, že dostávají plný servis, budou očkovaní, dostanou ubytování a tak dále. To může v srdcích některých lidí vyvolat nelibé pocity a SPD se asi nemohli vyjádřit jinak," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Otto Eibl.

Hnutí SPD už podle politologa není jediné, které téma migrace často skloňuje. "Oni mají nesmlouvavý postoj dlouhodobě a ve vztahu ke svým voličům by nějaký měkčí postoj nebyl přijat. Pro SPD není situace jednoduchá, už nejsou sami, kdo mají monopol na odmítavou politiku ve vztahu k migrantům, máme tu další, kteří se v tomto směru posouvají k extrémnějším pozicím. Od Okamury se nedalo čekat nic jiného, řekl to, co se z jeho pohledu říkat má. To, že použil ekonomický argument, je cynické," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Otto Eibl.

Arabista, veterán z války v Perském zálivu a jeden z největších tuzemských expertů na islá...

"Další strany se toho asi chytí, to téma tu bude, ale záleží, jak se zarámuje. Pokud to bude jako pomoc spojencům, může to být v pořádku. Pokud to bude jako ohrožení životního stylu v České republice a známka toho, že postupuje islamizace Evropy, dokážu si představit, že to bude voda na mlýn těch, kteří to říkat chtějí. Najednou mají o to větší důvod to říkat, protože ti lidé v Česku jsou," doplnil politolog Otto Eibl pro ŽivotvČesku.cz, zda může přílet Afghánců ovlivnit říjnové volby.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu