Odmítl místo zmocněnce pro očkování. Roman Prymula prozradil, jak vnímá, že se jím chce stát Andrej Babiš

Andrej Babiš a Roman Prymula
Andrej Babiš a Roman Prymula
Foto: Michal Protivanský/ CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2020

Premiér Andrej Babiš (66) už nechce zvláštního zmocněnce pro očkování proti nemoci covid-19. Z jeho slov vyplynulo, že se jím stane sám. Řekl to v neděli novinářům při návštěvě nemocnic v Praze. Původně se jím mohl stát Roman Prymula (56), který ale pozici odmítl z důvodu, že mu vadí systém, jakým by se mělo očkování řídit. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil, zda premiér republiky je na postu zmocněnce člověkem na správném místě.

Poté co Prymula odmítl funkci vládního zmocněnce, Babiš došel k závěru, že disponuje energií, která mu dovolí přibrat si pozici zmocněnce k vedení vlády i k šéfování hnutí ANO. V neděli také zopakoval, že je Česko na očkování připraveno a vše je prováděno podle plánu. Připustil ovšem, že kampaň ministerstva zdravotnictví k očkování by měla mít vyšší úroveň. "Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já," uvedl podle České televize premiér.

Podle Prymuly jde ale o nemožný krok. "To je určitá metafora, protože se jím sám formálně stát nemůže, vzhledem ke své pozici ve vládě. Ale fakticky si myslím, že je korektní, když chce celý proces sám řídit, aby to takto jednoznačně deklaroval," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Podle dosavadních informací by měly první vakcíny dorazit do země už v sobotu 26. prosince. Pokud se tak skutečně stane, může očkování začít už tuto neděli. Jako první budou na řadě zdravotníci pracující na covidových odděleních a rizikové skupiny, především lidé nad 65 let v domovech pro seniory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.