Odmítla propagovat Schillerovou, to ji vyneslo do Sněmovny. Jde to i bez Marka Prchala, říká starostka

Starostka a poslankyně Lucie Potůčková
Starostka a poslankyně Lucie Potůčková
Foto: Se svolením Lucie Potůčkové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2021

Starostka obce Mladé Buky na Trutnovsku Lucie Potůčková (46) na sebe výrazně upozornila v červenci, když odmítla, aby se k ní do obce přijela fotit ministryně financí Alena Schillerová (57). Starostka nechápala, proč by si měla ministryně dělat předvolební promo v budově školy, která byla opravena z peněz EU. Návštěvu rázně odmítla a pro část veřejnosti se stala hrdinkou. Lidé na její osobní statečnost nezapomněli. Ze sedmého místa kandidátky Pirátů a Starostů ji voliči vykroužkovali až do Sněmovny. "Podle mě to odmítnutí Aleny Schillerové bylo takovým katalyzátorem, který byl spontánní, který jsem neplánovala, já nemám za zadkem žádného Marka Prchala, který by mi radil, ať nejpozději v červenci něco plácnu, že mě to pak vynese při volbách nahoru," řekla s upřímností v hlase pro ŽivotvČesku.cz.

Paní starostko, dostala jste ve volbách téměř jedenáct tisíc preferenčních hlasů. Už jste ten úspěch v sobě zpracovala? Jak jste vlastně tu sobotu, když se sčítaly hlasy, prožívala?

Už se mi to stalo v krajských volbách, už mi klepali na rameno, že to vyšlo, ale pak to bylo jinak, skončila jsem pod čarou. U sněmovních voleb jsem měla jiný pocit, všechny jsem uklidňovala, že počkáme na definitivní výsledky, až bude spočítané opravdu všechno. Pracovala jsem na zahradě, po patnácté hodině jsem si šla pustit televizi, to už mi volali kolegové, že mi strašně moc rostou preference, pak už volali, ať jedu do centrály do Hradce Králové, že už je to jasný. Z Mladých Buků do Hradce je to hodina autem, tak jsem celou cestu přemýšlela, co s tím budu dělat, že si budu muset přeorganizovat celý život, mentálně jsem si musela také urovnat, zda to opravdu chci dělat. Ale říkala jsem si, že kvůli tomu jsem kandidovala, že to jsme přeci u STAN chtěli, aby tam byli lidi odspodu, kteří ví, co chtějí a co nechtějí. Mentálně jsem si to nastavila, ale bude to pro mě velká životní změna a divočina. Počet preferenčních hlasů je ale tak vysoký, že to vzít musím, jinak bych zklamala plno lidí.

Budete se stěhovat do Prahy, nebo hodláte z Mladých Buků dojíždět?

Dojíždět nejde, hlavně když nasněží, tak je to nemyslitelné, sníh tu bude za chvíli. Takže to řeším, sháním si bydlení, možná budu na ubytovně, možná poslanecké byty... Vrátím se o 20 let zpátky a budu bydlet na koleji (usmívá se). Starám se sama o dvě děti, jsou sice už samostatné, ale musím to nějak zorganizovat, bude to náročné. Nemohu říct, že se nějak moc těším do Prahy, ale budu se s tím vším muset popasovat.

V červenci jste na Twitter napsala, ať ministryně Schillerová s Dostálovou zapomenou, že by si do vaší obce přijely dělat předvolební promo a fotit se u školy, na kterou nic nedaly. Uvědomujete si, že do Sněmovny vás poslalo hlavně rázné odmítnutí Aleny Schillerové?

To si vůbec neuvědomuji (výrazně se směje). Teď vážně, jasně, že si to uvědomuji. Podle mě to odmítnutí ministryně financí bylo takovým katalyzátorem, který byl spontánní, který jsme neplánovala, já nemám za zadkem žádného Marka Prchala (specialista, který se stará o sociální sítě Andreji Babišovi, pozn. red.), který by mi radil, ať nejpozději v červenci něco plácnu, že mě to pak vynese při volbách nahoru... Tehdy jsem byla navíc na dovolené, takže to rozhodnutí, že Alenu Schillerovou u nás nechceme, bylo dělané na dovolené. Bylo to sice spontánní rozhodnutí, ale nevybočovalo to z žádného mého osobního trendu. Když byl Milion chvilek pro demokracii a dělali se demonstrace, tak jsem řečnila na náměstí v Trutnově, měla jsem tehdy dost ostrý projev. Myslím, že všechny tyto věci se u voleb sešly dohromady. Já si trochu připadám jako taková medvědice s medvíďaty, která si chrání své území. Bráním si hodně nejen Mladé Buky, ale celé naše krásné údolí, hodně se bráním třeba developerům. Tehdy s tou Alenou Schillerovou mi secvaklo, že takového toho využívání už bylo dost, tak jsem se takhle výrazně projevila.

Nyní se s Klárou Dostálovou a Alenou Schillerovou budete potkávat ve Sněmovně...

Já nebudu mít problém se s paní Schillerovou ani s paní Dostálovou v Poslanecké sněmovně potkávat. Já to neberu osobně, já to beru tak, že je to součást mojí práce.

Už víte, co bude vaším prvním úkolem, až ve Sněmovně zasednete?

Nejdříve si uděláme specializaci, už nyní si vyplňujeme dotazníky, kdo by chtěl do jakého výboru, na co se cítí a na co má znalosti a erudici. U STAN bude přetlak na regionální rozvoje, na výbory tohoto typu. Také si chci vybrat asistenty podle odbornosti. Já osobně jsem si zapsala výbory o evropských záležitostech a životní prostředí, už jsem se tomu věnovala, mám jazykovou výbavu, mám blízko k národním parkům, tak na to chci navázat. Co se bude dít při koaličních jednáních, to řeší celostátní výbor, nechci do toho kecat lidem, které jsme si na to zvolili, to mi nepřísluší řešit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.