Ohlédnutí exministra Adama Vojtěcha. Popsal, kde vznikl zásadní problém a epidemie už se nedala zastavit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 3. 2021

Na konci loňského září rezignoval na svůj post ministra zdravotnictví. Řeč je o Adamu Vojtěchovi (34), který podle oficiálního důvodu opustil po třech letech pozici šéfa rezortu kvůli tomu, že chce dát větší prostor pro boj s epidemií. Do doby, kdy řídil její vývoj, se Česko zařadilo na špičku států, které byly »best in covid«. Po jeho rezignaci se situace stala nezvladatelnou a začalo se politikařit. "Situace se zhoršila nástupem dětí do škol, byl jsem kritizován za to, že jsem prosazoval nošení roušek ve třídách," ohlédl se za uplynulým rokem.

Byl 1. březen 2020 a někdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že v Česku jsou první tři případy nákazy wuchanským koronavirem. Česko přijalo velmi striktní opatření a následně se slavilo. Jenže jen chvíli. Následně se nový typ koronaviru ukázal v plné síle.

"Byl to nějaký vývoj po jarním období, kdy jsme viděli, že nás epidemie vlivem opatření tolik oproti ostatním státům nezasáhla a začaly tu být takové názory, že se z komára dělá velbloud. Byly tu názory na odrouškování společnosti. Během léta se žilo více v klidu, i když jsem poukazoval na to, že je potřeba stále být obezřetní, apelovali jsme na individuální odpovědnost každého, ale to moc nezabralo. Pak se situace zhoršila nástupem dětí do škol. V tu dobu jsme tušili, ale nepředpokládali, že dojde k tak zásadnímu zhoršení. A společnost tlačila na to, že se děti mají vrátit do škol. Situace se zhoršovala a celkově bych řekl, že došlo ke změně atmosféry ve společnosti. Pamatuji, jak jsem byl kritizován, když jsem prosazoval opětovné zavedení roušek u dětí ve školách," popsal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, kde se stala zásadní chyba. Česko se následně ocitlo v situaci, která připomínala jízdu na tobogánu. Situaci nepomohly ani výměny ministrů v momentě, kdy se epidemie stávala čím dál více nekontrolovatelnou.

Stav po roce epidemie na našem území někteří přirovnávají k národní katastrofě. Česko eviduje přes 21 tisíc úmrtí v souvislosti s covidem-19, kapacity nemocnic jsou přeplněné a Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. Již několik měsíců platí nouzový stav a Česko prochází šestým dnem přísnějších opatření, kdy je výrazně omezen pohyb z okresu do okresu.

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legisla...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu