Okamžik, který rozhodl. Libuše Šafránková se v roli Popelky vůbec nemusela objevit

Herečka Libuše Šafránková
Herečka Libuše Šafránková
Foto: David Malík / CNC / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2022

České Vánoce jsou neodmyslitelně spojené s pohádkou »Tři oříšky pro Popelku« s oblíbenou herečkou Libuší Šafránkovou (†68) v hlavní roli. Ne každý ale ví, že nebýt jednoho rozhodnutí, tak si krásná legenda českého filmu nejoblíbenější princeznu vůbec zahrát nemusela. "Vzpomínám si, když na Popelku dostala nabídku, tenkrát jsme spolu zrovna zkoušeli Racka," uvedl pro ŽivotvČesku.cz divadelní režisér Jan Kačer (86).

Divadelní režisér a herec Jan Kačer se nejen s Libuší Šafránkovou, ale také jejím manželem Josefem Abrhámem (†82) přátelil několik desítek let. Proto není příliš překvapivé, že s jednou z nejpopulárnějších hereček Česka byl také v okamžiku, který rozhodl o její životní roli.

"Tehdy jsme spolu zrovna zkoušeli Racka (divadelní hra od Čechova, pozn. red.), když za mnou Libuška přišla s tím, že dostala nabídku na tuhle pohádku, ale že to nejspíš nevezme, protože ví, že už mi přislíbila účast v divadle. A já jsem jí na to řekl, že dneska je taková divná doba a řada lidí moc nemůže hrát, takže si myslím, že by tu roli vzít měla," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na okolnosti obsazení Tří oříšků pro Popelku Jan Kačer.

Že Libuše Šafránková dobře udělala, když Jana Kačera poslechla, se ukázalo poměrně brzy. Pohádka se brzy stala populární nejen v Česku, ale také v Norsku. "Těm Norům se líbí, jak Popelka jede přes zasněžené pláně, připomíná jim to krajinu u nich doma. Ta pohádka je tam tak oblíbená, že se stejně jako u nás vysílá každý rok. Jednou se norská televize rozhodla, že ji tentokrát neodvysílá, což spustilo takovou vlnu protestů a nevole, že ji do programu raději opět zařadili," připomněl úsměvnou historku o již tradičním vánočním filmu Jan Kačer pro ŽivotvČesku.cz.

Josef Abrhám přežil svou manželku o necelý rok. Zatímco Libuše Šafránková zemřela 9. června 2021 nečekaně na pooperační komplikace ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, on sám vydechl naposledy v nemocnici v Mělníce 16. května letošního roku. Příčinou smrti měl být zápal plic. Po smrti životní lásky se herec na veřejnosti téměř neukazoval. Jeho zdravotní stav byl chatrný a řada jeho blízkých se nechala slyšet, že bez Libuše Šafránkové ztratil ovdovělý herec životní elán.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.