Okolo 7. května muže nastat koronavirový obrat. Teď je ještě brzy na hodnocení, varuje Roman Prymula

Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2020

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula varuje před tím, aby lidé předčasně měli epidemii koronaviru za vyřešenou. Ještě vyhráno není. Podle něj výsledky rychlých rozvolnění se teprve ukáží. Portálu Život v Česku poskytl exkluzivní rozhovor.

Čísla nakažených obecně klesají. Jinými slovy není tak markantní nárůst. Přitom není to tak dlouho, co jsme se bavili o tom, že máte obavy, že s rychlým rozvolňováním opatření budou stoupat.

Určitě se nedá srovnávat počet nakažených s rozvolněním, která v posledních dnech nastala. K tomu potřebujeme 14 dnů. To se projeví okolo 7. května a podle toho budeme řešit, co dál. Teď to určitě dopad nemá.

Jaký je váš subjektivní pocit. Bavili jsme se o tom, že virus nemusí zastavit počasí, kdy většině virů nesvědčí ultrafialové záření, počasí a podobně. Čím si vysvětlujete, že zatím v obecném trendu se počet nakažených snižuje?

Úplně v tomto tvrdý názor nemám, může jít o kombinaci mnohých okolností. Myslím si ale, že čísla půjdou nahoru. To, že v Evropě je v tuto chvíli pokles, je pravdou, ale je to doprovázeno velmi tvrdými opatřeními. Myslím si, že virus ještě neusnul...

Vir je poměrně nový. Pokud by šlo o podnebí a ultrafialové záření, v jižnějších zemích epidemie stále nezmizela...

Přesně tak. Příkladem je i Singapur. To jsou tropy a situace je tam naopak horší. Je otázkou, jaký vliv počasí má.

S koncem roku panují obavy, že virus bude v kombinaci se sezónní chřipkou hodně silný. Může nastat, že Česko sáhne opět po striktních opatřeních?

Myslím si, že až takhle plošná opatření nebudou. Ekonomické dopady jsou obrovské. Nedá se vyloučit vůbec nic, ale věřím, že pokud by se tak stalo, budeme připraveni na cílené zásahy, aby dopady nebyly takového rozměru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.