Oldřich Nový by dnes oslavil 121. narozeniny. Skončil v koncentračním táboře, ženy ho dávaly manželům příkladem

Oldřich Nový se řadí k legendám českého filmu.
Oldřich Nový se řadí k legendám českého filmu.
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 8. 2020

Legendární divadelní a filmový herec, zpěvák, režisér, pedagog a také dramatik Oldřich Nový by dnes oslavil své 121. narozeniny. Narodil se 7. srpna 1899 v Praze a mezi jeho velká životní kréda rozhodně patřilo, že smích je kořením života...

Smích je kořením života, a dokud se člověk dovede smát, je živ,“ říkával uznávaný herec s velkým charisma.

Nový si zahrál ve více než 40 filmech. Mnozí si jistě vzpomenou na snímky jako Kristián, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Roztomilý člověk, Valentin Dobrotivý, Pytlákova schovanka nebo Světáci.

Splnil se mu sen

V roce 1918 se mu splnil sen, za kterým si vždy šel. Tehdy získal angažmá v divadle v Ostravě. Následně se mu podařilo uchytit v brněnském Národním divadle, kde se zanedlouho stal šéfem operety.

Šestnáct let na brněnské půdě bylo pro Nového nejšťastnějším obdobím života, chtěl ale změnu. V roce 1935 tak učinil a přestěhoval se do Prahy, kde ten samý rok založil vlastní soubor v Novém divadle.

Oldřich Nový na diváka zapůsobil vkusem, inteligentní ironií, ale také šarmem, který prokazoval ženám.

Pracovní tempo, které si vyžadovalo autorskou práci, dramaturgii, režii, zvládal díky podpoře své ženy - umělecké fotografce Alici Wienerové, která zastala roli fotografky představení a pomáhala mu vybírat hry.

Skončil v »koncentráku«

Nový svou ženu velmi miloval. Za okupace se s ní odmítl rozvést, a oba tak pro její židovský původ strávili několik měsíců v koncentračním táboře. Oba přežili a vrátili se k dceři Janě, která ale byla dcerou jen Oldřicha Nového.

Jeden z nejuznávanějších českých herců Oldřich Nový zemřel v Praze ve věku 83 let 15. března 1983.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.