Reklama:

Olympiáda bez Čechů: Pád českého hokeje pokračuje i pod Filipem Pešánem, reprezentaci hrozí další ostuda

Trenér národního týmu Filip Pešán
Trenér národního týmu Filip Pešán
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2022

Když v roce 1998 čeští hokejisté ovládli olympijské Nagano, tak před nimi smekli klobouky i nároční odborníci z USA či Kanady. Dnes zažívá český hokej hlubokou krizi, za kterou rozhodně nemůže pouze trenér Filip Pešán (44), kterému se hrubě nevyvedla olympiáda v Pekingu. Může být ale mnohem hůř. Českým hokejistům hrozí, že na olympiádě nemusí startovat vůbec.

Reklama:

Český hokejový národ v sobě stále zpracovává nejhorší výsledek v dějinách, když na olympiádě v Pekingu reprezentace chyběla mezi nejlepší osmičkou turnaje. Čeští fanoušci alespoň na dálku fandili Slovákům, kteří z Číny odvezli bronzové medaile. Právě Slovensko by ale mělo pro vedení českého hokeje představovat varovný zdvižený prst.

Reklama:

Slováci se totiž na olympijský turnaj nedostali automaticky, ale v létě se museli prokousat náročnou kvalifikací. Účast mezi olympijskou smetánkou si museli vydřít a je to bohužel cesta, která může potkat i český hokej. Pokud budou bídné roky pokračovat, čeká olympijská kvalifikace také české reprezentanty.

Poslední medaili získali Češi na mistrovství světa v roce 2012. Od domácího šampionátu 2015 se pouze jednou dokázali dostat do semifinále. To jsou výsledky, které znamenají propad ve světovém žebříčku, podle kterého jsou týmy na olympiádu nasazovány.

Po propadáku v Pekingu a slabých světových šampionátech jsou Češi momentálně na deváté pozici, lépe jsou na tom Němci, Slováci i Švýcaři. Pokud by český hokej své postavení nezlepšil, reálně bude hrozit, že na příští olympijské hry v Miláně a Cortině se budou muset prokousat přes kvalifikaci. Reprezentanti by tak například proti Rakousku či Polsku museli dokazovat, že si start pod pěti kruhy vůbec zaslouží.

Do italské olympiády zbývá ještě plno času, ale Češi musí začít napravovat dojem a výsledky hlavně na světových šampionátech. Kdyby Češi nakonec spadli do kvalifikace, zřejmě by se v ní mohli spolehnout na hvězdy NHL, neboť její finální fáze probíhá na přelomu srpna a září, kdy ještě nezačínají kempy zámořských klubů, poznamenal web Aktuálně.cz, který na další možný pád českého hokeje upozornil.

Pro ŽivotvČesku.cz se ke krizi českého hokeje vyjádřilo několik osobností. Shodují se na tom, že obrodný proces musí začít okamžitě, protože špatné výsledky nejsou náhodné, naopak jde o temný dlouhodobý trend.

"Já už někdy před třinácti lety říkal na svaze, že je nutné zúžit soutěže. To se mělo stát už dávno, navrhoval jsem i vytvoření nové soutěže, ale to je na delší debatu. My totiž vychováváme tzv. spartakiádní hokejisty, to znamená, že všichni se radují, že se mohou zúčastnit, rodiče se radují, že jejich kluk hraje Extraligu, že je jednou bude živit, ale výkonnost hráčům chybí. Jenže my nevychováváme hráče ani pro 1. českou hokejovou ligu a už vůbec ne pro Extraligu. Nemůžeme se pořád vymlouvat, že tady byl komunismus a kluci tu zůstávali. My si to konkurenční prostředí musíme znovu vytvořit tím, že zúžíme soutěže a dva nejhorší sestoupí a dva nejlepší postoupí, hlavně bez baráže. Budete mít třeba slabý ročník, ti kluci sestoupí o soutěž níž, ale zůstanou spolu a porvou se o to, aby zase postoupili zpátky. Budou je ale čekat těžké zápasy, které je v rozvoji posunou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz trenér Alois Hadamczik (69), který nechce čekat, až v červnu prezident svazu Tomáš Král (58) skončí ve funkci. Hadamczik navrhuje, aby obrodný proces začal okamžitě, Peking bere jako poslední varování.

"Všechna mužstva se obecně zlepšují a jsem přesvědčen, že u nás je potřeba dát do hokeje více peněz. Potřebujeme mít hodně mladých hráčů, aby se vychovali. Je to ale i o stadionech, vybavení, což není nic levného. Největší problém pak vidím v mládežnickém hokeji. Tam bych řekl, že nám ujíždí vlak, protože u nás nemáme jako ve Finsku a ve Švédsku propojenou výuku ve škole a tréninky. U nás hodně kluků chodí na různé školy, jeden na gympl, druhý na průmyslovku… Tím myslím to, že třeba po ranním tréninku se rozjedou do školy, ale oni mají trénink ještě odpoledne a tohle je jeden z největších problémů. Ve Finsku či Švédsku to mají skutečně propracované a je to tam na vysoké úrovni. Mají to propojené tak, že všichni tam chodí do jedné školy, což je obrovská výhoda. Ten hokej mají v té škole, mají tam všechno připravené a ladí to tak, aby to mělo pravidla a dávalo to smysl. Tohle u nás chybí," sdělil svůj názor pro ŽivotvČesku.cz trenér Vladimír Růžička (58).

Podobný názor má mistr světa z roku 1985 Jiří Šejba (59). Podle něj se okamžitě musí zlepšit práce s mládeží. Šejba uvedl, že hokejové prostředí je na mladé hráče příliš »hodné« a problémy začínají hned v juniorských soutěžích.

"Přestalo se tlačit na hráče od útlého věku, problém začíná už u mládeže. Děti dnes mají vše zadarmo, do toho vstupuje síla agentur, které některé hráče protlačují. Ono to vypadá, že pak v těch zápasech chybí jen kousek, ale taky chybí disciplinovanost, nemůže být tolik vyloučení, potřebujeme důraz v zakončení, využití šancí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šejba, když rozebíral olympijský krach.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: