Olympiáda se konat neměla. Příští sportovní akce budou možná jen pro očkované, říká Jaroslav Flegr

Profimedia
Olympiáda – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 22. 7. 2021

Markéta Nausch Sluková (33) je třetí z českých sportovců a druhá zástupkyně plážového volejbalu na olympijských hrách v Tokiu s pozitivním testem na koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví spustilo vyšetřování, kdo nákazu mezi olympioniky roznesl. Biolog a parazitolog Jaroslav Flegr (63) říká, že olympiáda se letos konat neměla. "Ze sportovního hlediska chápu, že se koná, ale z lékařského hlediska se konat neměla," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Jako první se onemocnění covid-19 objevilo hned po sobotním příletu speciálu z pražských Kbel do Japonska u lékaře Vlastimila Voráčka, ortopeda tenisových týmů, kterého nominoval Český tenisový svaz. V izolaci je i plážový volejbalista Ondřej Perušič, u něhož nákazu odhalily v neděli každodenní testy v olympijské vesnici. Třetím pozitivním byl Simon Nausch, manžel Slukové a trenér českého páru. Ve středu přišel o start ve stolním tenisu Pavel Širuček, ve čtvrtek byl ohlášen pozitivní nález u plážové volejbalistky Markéty Nausch Slukové.

"Strašně to bolí a zatím jsem celou tuhle situaci nestrávila a nevím, jak s tím vším naložit," uvedla volejbalistka přes sportovní agenturu, která ji zastupuje.

Celou situaci kolem českých olympioniků už řeší ministerstvo zdravotnictví. Z roznášení nákazy byl v podezření nejdříve neočkovaný lékař Vlastimil Voráček. "Hlavní hygienička má zadáno, aby se vše prošetřilo, to prostě není v pořádku. Musí se prošetřit, kdo byl tím pacientem nula, jenž byl zdrojem nákazy, zda je to ten lékař (onemocnění covid-19 se nejdříve projevilo u lékaře Vlastimila Voráčka, pozn. red.), nebo někdo jiný. Také je třeba udělat šetření, proč se ve vnitřním prostoru nenosili respirátory, když se ví, že pro šíření nákazy je letadlový prostor zvlášť rizikový," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch s tím, že sportovní výprava na OH je zčásti financována také státem. "Český olympijský výbor to podcenil, z mého pohledu je to selhání," dodal ministr zdravotnictví.

Jenže Vlastimil Voráček není jediný, kdo na palubě letadla nebyl po vakcinaci. Ředitel komunikace Českého olympijského výboru Tibor Alföldi uvedl, že bez očkování odjelo do Tokia více lidí. Jmenovat je odmítá s ohledem na to, že jde o informaci o zdravotním stavu a zasahování do soukromí. Sportovci se údajně nechtěli očkovat, aby před zahájením her neměli problémy s možnými zdravotními komplikacemi po podání vakcíny.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr je přesvědčen, že pořádat letos olympiádu nebyl dobrý nápad. "Myslím, že olympiáda se ještě letos konat neměla. A v Japonsku si to už dnes nejspíš myslí téměř každý. Příští rok už by byl téměř bezpečný. Ale chápu, že pro sportovce by bylo hrozné čekat další rok. Z lidského i sportovního hlediska chápu, že se olympiáda koná, ale z epidemiologického hlediska se konat vážně neměla" řekl biolog pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

"Divím se, že Japonci vůbec z letadla bez několikadenní karantény pustili neočkované lidi. Dnes už naši činovníci asi ví, že měli vybrat lékaře, který byl očkovaný. Samozřejmě, že nemáme jistotu, kdo naše reprezentanty nakazil. Takovou jistotu bychom mohli mít, kdybychom osekvenovali izoláty viru od všech nakažených členů výpravy. Vůbec bych se nedivil, kdyby to Japonci udělali, a kdyby na základě sekvencí přesně odvodili, kdo koho a v jakém pořadí nakazil. Ale jestli byl zdrojem nákazy právě onen lékař, není zase tak důležité. Neočkovaného zařazovat do výpravy zkrátka a dobře neměli. Mohli si spočítat, jaké riziko hrozí a kolika lidem může jeden člověk zhatit životní šanci na olympijskou medaili. Je klidně možné, že tohle byla poslední sportovní akce, kam mohli i neočkovaní. A osud naší olympijské výpravy budiž poučením nejen pro sportovce, ale i pro nás ostatní. Poučením, že se nelze spoléhat na to, že jsme byli naočkovaní nebo testováni. Nejde jen o olympiádu, ale třeba o návštěvu domova důchodců. Když je v sázce opravdu hodně, i ti očkovaní by se měli chránit prostředky individuální ochrany a i k těm očkovaným či s negativním testem by měli přistupovat tak, jako by byli nakažení. Jak se říká - čert nikdy nespí," řekl svůj názor Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu