Omikron je už v Česku. Tichý zabiják napadá orgány i mladým lidem, končí na JIP. O zákeřnější variantě promluvil Václav Hořejší
Nebezpečná mutace koronaviru s názvem omikron, která se v polovině listopadu objevila v Jihoafrické republice, je už podle všeho v Česku. Nová varianta se měla potvrdit u Češky, která se vrátila z Namibie. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil imunolog Václav Hořejší (72). Zatím se podle něj neví, zda omikron dokáže unikat protilátkám po očkování a prodělání nemoci.
Nákazu u ženy, která do Česka přicestovala z Namibie, zatím potvrdily dva sekvenační testy. Podle informací televize Nova se nyní vzorky posílají do pražské laboratoře a čeká se na vyhodnocení třetího testu. Žena má pocházet z Liberce, první zprávy hovořily, že přiletěla z Egypta.
Nová varianta rychle mutuje, což jí podle vědců může pomoci, aby se rychleji šířila a dokázala obejít reakci lidského imunitního systému. Jihoafrická republika na ni upozornila ve čtvrtek a Světová zdravotnická organizace ji následujícího dne klasifikovala jako znepokojivou.
Novou variantu již potvrdila Belgie. Omikron je zřejmě také v Německa. Na Twitteru to uvedl hesenský ministr sociálních věcí Kai Klose. U člověka, který se vrátil z Jihoafrické republiky, bylo detekováno několik mutací typických pro omikron, napsal Klose a dodal, že na výsledky kompletního sekvenování úřady ještě čekají.
Imunolog Jiří Hořejší sleduje data z Jihoafrické republiky. Podle profesora imunologie je předčasné hodnotit, zda omikron bude schopný unikat protilátkám.
"O této variantě toho zatím moc nevíme. Podle údajů z Jihoafrické republiky se zdá, že je skutečně ale infekčnější než dominantně zastoupená delta. Není úplně jasné, jak se bude chovat v jiných populacích, ale pravděpodobně stejně a to, jestli vyvolává závažnější onemocnění či dokáže unikat protilátkám po očkování a prodělání nemoci, to se zatím neví. Mělo by to být známo tak za dva týdny," řekl k nové variantě koronaviru imunolog Václav Hořejší s tím, že první data ji vyhodnocují jako zákeřnější.
Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že omikron postihuje často mladé lidi. Někteří z nich přitom končí i na jednotkách intenzivní péče, upozornila agentura AP. "Vidíme nyní výraznou změnu v demografickém profilu pacientů s covidem-19," řekla na tiskové konferenci ke koronaviru Rudo Mathivhaová, vedoucí jednotky intenzivní péče nemocnice v johannesburské čtvrti Soweto. "Dostávají se k nám mladí lidé, třicátníci i lidé mezi dvaceti a třiceti. Někteří mají mírný průběh, jiní ale závažnou formu a někdy končí na jednotce intenzivní péče," zdůraznila lékařka.
"Pokud jde o větší riziko pro mladší ročníky, tak se je potřeba dívat na to, že Jihoafrická republika má jiné stáří populace než my. Ale ano, je to možné, delta je v tomto také rizikovější než původní varianta viru z Číny. Je zřejmé, že zatím každá přicházející varianta viru má nebezpečnější vlastnosti než původní varianta a tak by bylo překvapení, kdyby to nebylo v tomto případě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.
Podle jihoafrických odborníků zřejmě nakažený člověk virus přenese v průměru na další dva lidi. Nové variantě koronaviru s označením B1.1.529 dala Světová zdravotnická organizace (WHO) jméno omikron. Experti variantu poprvé zaznamenali v Jižní Africe 9. listopadu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.