Omikron není žádný dar z nebe ani chřipka, je to dílo evoluce. Jiří Šinkora popsal, proč nová varianta viru nechce zabíjet lidi

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2022

Počet pozitivně testovaných lidí v Česku stoupá, počet hospitalizovaných s covidem ale klesá. Odborníci se shodují, že v populaci začíná převládat varianta omikron a doufají, že jihoafrická varianta nebude dramaticky zatěžovat nemocnice. "Omikron nechce zabíjet svého hostitele, to by bylo pro něj to nejhorší, mimo tělo virus nežije dlouho," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

Testy ve čtvrtek v České republice prokázaly 11.675 případů koronaviru, to je o tři čtvrtiny víc než o týden dřív. Pokračuje také nárůst incidence, na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 525 nově nakažených. Pozitivní zprávou je, že ubývá lidí s covidem-19 v nemocnicích, jejich počet se poprvé od konce loňského října dostal pod 2000. Podle oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví bylo v pátek ráno hospitalizováno s covidem »jen« 1912 pacientů.

Pro imunologa Jiřího Šinkoru není současný vývoj epidemie překvapující. "Naplňuje se to, co jsem předpokládal. Omikron je vysoce nakažlivý, ale zároveň je uzpůsoben k soužití se svým hostitelem. Virus se dostal do fáze, kdy nemá zájem zabíjet svého hostitele, to by pro něj bylo to nejhorší, mimo tělo totiž dlouho žít nedokáže. Vznikla forma, která je velmi infekční, ale není tolik patogenní (patogen je biologický faktor, který může zapříčinit onemocnění hostitele, patogenita rovná se choroboplodnost, pozn. red.). Naproti tomu třeba MERS, SARS či ebola poměrně brzy zabíjí svého hostitele, proto se nešíří tak úspěšně," vysvětlil Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek očekává, že kvůli omikronu budou počty nakažených nadále růst. "Vidíme velmi významný růst zátěže v mladé populaci, čímž vždycky začíná každá taková epizoda epidemie," řekl Dušek Českému rozhlasu. Pozitivních podle Duška nyní přibývá hlavně mezi lidmi ve věku 16 až 29 let. Rozhodujícím faktorem ale bude, jakou zátěž bude omikron představovat pro nemocnice. Odborníci doufají, že díky slušné proočkovanosti a výrazné promořenosti populace by se nemocnice při »omikronové vlně« nemusely dostat na hranu svých kapacit.

"Víte, tady se hovoří o tom, že omikron je nějaký »dar z nebe«, který nám přišel na pomoc, tak to není, to je prostě evoluce. Omirkon jsou náhodné mutace, proč vznikly, to nevím, ale je to evoluční zázrak. Při evoluci dochází k tomu, že vzniká něco, co se s námi sžije, nebo nás to zničí. Snad jsme měli nyní evoluční štěstí, omikron vytlačí jiné varianty a my přestaneme hysterčit a šílet," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora svůj názor s tím, že existenční strategií viru je nakazit, rychle se namnožit a než bude člověk zabit, tak zase přeskočit dál.

Jaký vývoj epidemie přijde na jaře a s jakou silou se koronavirus vrátí na podzim, je podle imunologa velmi těžké odhadovat. "Všichni se ptají, co bude dál. Podle mě už nic, ale s jistotou to nevím. Podle mě už horší varianty nepřijdou, ale vyloučit to nemohu. Názory, že covid bude jako chřipka, nepřijímám. Omikron nemůže být nemoc podobná chřipce. Je to úplně jiný typ viru, je to koronavirus. Omikron je evoluční zázrak, který neprojde sliznicí a zůstane v horních cestách dýchacích, bude vznikat specifická imunita. Vy se mě ptáte, co bude dál, ale mnohdy to už není medicína, ale jde o politická rozhodnutí," dodal Jiří Šinkora, který se v minulosti proslavil tím, že odmítal některé kroky vlády a ministerstva zdravotnictví a dostal se do názorových střetů s řadou jiných vědců a lékařů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.