Omikron si nevybírá. Imunolog Václav Hořejší zcela jasně uvedl, kde se v současnosti bez opatření nejčastěji lidé nakazí
Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný. Počet hospitalizovaných přesto začal růst, protože se nákaza podle epidemiologů přesouvá mezi starší lidi a ohrožuje zejména ty nenaočkované. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila imunologa Václava Hořejšího (72), kde v současnosti po rozvolnění restrikcí dochází nejčastěji k přenosu nákazy.
Od čtvrtka není nutné se při využívání služeb a vstupu na hromadné akce prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. Podle některých lékařů a epidemiologů je ale rozvolnění předčasné. Certifikáty jsou navíc dál potřebné pro cestování do zahraničí. Další zmírnění restrikcí má následovat od 18. února, kdy končí plošné povinné testování na koronavirus ve firmách a ve školách. Premiér Petr Fiala (57) ve středu uvedl, že od 1. března bude z opatření platit prakticky jen nošení respirátorů.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila imunologa Václava Hořejšího, kde v souvislosti s rozvolněním dochází nejčastěji k přenosu infekce. "Platí to i v tomto případě nadále, nejčastěji se lidé nakazí v rodině, tedy v domácnosti, a pak v zaměstnání," určil respektovaný profesor imunologie Václav Hořejší.
Stále platí, že očkování je nejefektivnější způsob ochrany. Zájem o něj v posledních týdnech ale klesá, v pátek zdravotníci aplikovali 22.605 dávek, před týdnem to bylo přibližně o 13.600 víc. Třetí dávku dostalo v pátek 18.094 lidí, naopak poprvé se nechalo naočkovat pouze 868 zájemců. V Česku je nyní naočkováno zhruba 65 procent dospělé populace.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.