Opatření nezabírají, zbývá 148 volných lůžek pro covid pacienty. Roman Prymula definoval, v čem je problém
Česko svírá epidemie nového typu koronaviru způsobem, že současná opatření už absolutně nefungují. Důkazem toho je, že druhý den po sobě přibylo víc než 10.000 nakažených nemocí covid-19 za jeden den. Laboratoře ve středu odhalily 10.813 případů, to je skoro o 1300 víc než ve stejný den minulého týdne. "Opatřením bohužel významná část populace již nevěří," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56) a poukázal na příčinu, proč se tak děje. Lidé přestali respektovat opatření bez ohledu na to, že kapacity nemocnic jsou na hraně kolapsu a životy lidí zejména z rizikové skupiny jsou ve velkém ohrožení.
Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných 14 procent všech lůžek, z toho pro covidové pacienty jich zbývá 148.
Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. Podle ministra zdravotnictví plošná opatření nefungují, když nejsou individuálně dodržována.
"Opatřením bohužel významná část populace již nevěří. To vede k vyšší mobilitě a četnějším kontaktům. Proto dochází k dalšímu šíření onemocnění v populaci. Problémem je i nízká efektivita trasování," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně respektovaný epidemiolog Roman Prymula v čem vidí v současnosti největší problém.
Kapacity nemocniční péče jsou na hraně, fungují jen díky převozům pacientům mezi kraji. Při dalším zhoršování situace ministerstvo zvažuje zapojení i specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely. Další možností je i obnovení pracovní povinnosti mediků a případně i zdravotníků z ambulantního sektoru.
Od začátku epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo přes 1,1 milionu lidí, z toho téměř 996.000 se uzdravilo a 18.739 lidí s nákazou zemřelo. V současnosti je v Česku přes 108.500 nakažených.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.