Opatření nezabírají, zbývá 148 volných lůžek pro covid pacienty. Roman Prymula definoval, v čem je problém

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Česko svírá epidemie nového typu koronaviru způsobem, že současná opatření už absolutně nefungují. Důkazem toho je, že druhý den po sobě přibylo víc než 10.000 nakažených nemocí covid-19 za jeden den. Laboratoře ve středu odhalily 10.813 případů, to je skoro o 1300 víc než ve stejný den minulého týdne. "Opatřením bohužel významná část populace již nevěří," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56) a poukázal na příčinu, proč se tak děje. Lidé přestali respektovat opatření bez ohledu na to, že kapacity nemocnic jsou na hraně kolapsu a životy lidí zejména z rizikové skupiny jsou ve velkém ohrožení.

Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných 14 procent všech lůžek, z toho pro covidové pacienty jich zbývá 148.

Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. Podle ministra zdravotnictví plošná opatření nefungují, když nejsou individuálně dodržována.

"Opatřením bohužel významná část populace již nevěří. To vede k vyšší mobilitě a četnějším kontaktům. Proto dochází k dalšímu šíření onemocnění v populaci. Problémem je i nízká efektivita trasování," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně respektovaný epidemiolog Roman Prymula v čem vidí v současnosti největší problém.

Kapacity nemocniční péče jsou na hraně, fungují jen díky převozům pacientům mezi kraji. Při dalším zhoršování situace ministerstvo zvažuje zapojení i specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely. Další možností je i obnovení pracovní povinnosti mediků a případně i zdravotníků z ambulantního sektoru.

Od začátku epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo přes 1,1 milionu lidí, z toho téměř 996.000 se uzdravilo a 18.739 lidí s nákazou zemřelo. V současnosti je v Česku přes 108.500 nakažených.

Epidemická situace se neustále zhoršuje a vláda jako jedno z bezpečnostních opatření zaved...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.