Opatření proti covidu podle ministra zdravotnictví přestala fungovat. Vědec Jaroslav Flegr popsal důvod

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2021

Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) přestala fungovat. Je to důkaz, že se v Česku šíří britská mutace viru, uvedl. Nedodržování opatření je podle něj hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra nový kmen viru ještě nedominuje a na vině je spíše zimní počasí. Náš hlavní problém je ale zejména v tom, že se testuje nesmyslně málo a navíc špatně, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

"Nová mutace ještě nezačíná dominovat - já bych odhadoval, že jí zde není ani 10 %. Na tom, že počty nakažených neklesají, se však její přítomnost už trochu projevovat může. Hlavním viníkem je zimní počasí, při kterém vzrůstá infekčnost všech respiračních virů. Počasí neovlivníme. Co bychom však měli udělat je řádově více testovat pomocí PCR testů a mnohem lépe trasovat. V první řadě bychom měli postavit PCR testy, které jsou nesrovnatelně citlivější než antigenní testy a nevyžadují odběr vzorků z nosu, na úroveň antigenních testů. Pojišťovny by je měly pro potřeby plošného testování obyvatelstva hradit ve stejné výši, jako hradí antigenní testy, aby je mohly laboratoře poskytovat lidem jednou za tři dny zdarma. A současně finančně motivovat lidi k tomu, aby se nechávali testovat, opravdu zůstávali v karanténě a spolupracovali s hygienou při trasování. Infekce není nic příjemného a není vhodné, aby nakažení na ni dopláceli ještě navíc ekonomicky," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Jeden den nedodržování opatření může podle Blatného vést až k jejich týdennímu prodloužení. "Řada nemocnic je na hranici urgentní péče. Pokud opravdu nezačneme dodržovat protiepidemická opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou schopné poskytovat ani základní péči," řekl ministr.

"Pojďme to vydržet. Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale je prostě fakt, že bez očkování a dodržování opatření ji nepřekonáme," vyzval Blatný.

Profesor Jaroslav Flegr varoval před zatížením kapacity nemocnic už na konci prosince. Tehdy pro ŽivotvČesku.cz uvedl: "Jak se začne nový kmen koronaviru v Česku šířit, začne postupně stoupat průměrná infekčnost viru. V důsledku těch opatření, která by mohla fungovat nyní, fungovat postupně přestanou. Ve výsledku stoupne reprodukční číslo a budou se muset zvolit jiná, o dost přísnější opatření," nastínil v prosinci pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog s tím, že dalším problémem, který do »hry« vstoupí, je silné ochlazení v souvislosti s počasím.

"Respirační viry jsou infekčnější za nízkých teplot. Ostatně, všimněte si, jak se postupně měnila mapa rizikového skóre v České republice. Nejprve červená a potom i fialová začaly na severu republiky a v horách a teprve postupně se přesouvaly i k jihu. Je to dané zejména tím, že v chladnějším počasí se držíme více v místnostech, tím pádem jsme mnohem delší dobu ve styku s vyšší koncentrací infekčních stádií virů. Navíc, když si v budově zahřejeme venkovní vzduch na pokojovou teplotu, tak ho zároveň vysušíme. Je proto důležité v místnostech nepřetápět a udržovat v nich relativní vlhkost nad 40 %. V suchu se přemění kapénky na aerosol a ten se může držet třeba desetkrát déle ve vzduchu než kapénky, které spadnou poměrně rychle na zem, kde už neškodí. Aerosol přetrvává v místnosti déle a šíří se od infikované osoby na delší vzdálenost," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.