Opatření vyvolávají spory mezi očkovanými a neočkovanými. Se zdravým rozumem už to nemá nic společného, říká Jeroným Klimeš
Nová opatření, kdy neočkovaní mohou do restaurací a hospod pouze za předpokladu, že nemoc prokazatelně prodělali před maximálně 180 dny či s negativním testem, rozdělují společnost. Neočkovaní a očkovaní mezi sebou vedou konflikty na sociálních sítích i přesto, že se neznají, téma vakcinace pak rozděluje i přátele a rodiny. "Stává se to ideologickým bojem, už to nemá se zdravým rozumem nic společného," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš a popsal cestu, jak se zbytečným sporům vyhnout.
Aktuální opatření i možnost takzvané rakouské cesty, kdy by nastal lockdown pro neočkované. Tato témata proti sobě momentálně staví příznivce očkování a jeho odpůrce, mezi kterými vznikají konflikty nehledě na to, jaký k sobě mají zastánci obou táborů vztah. "Stává se to ideologickým bojem, už to nemá se zdravým rozumem nic společného. Je to jako náboženství, které rozděluje národ na dvě skupiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.
Jak Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz řekl už v minulosti, v případě očkování se podařilo vyhranit i osoby, které jsou jindy smířlivé. Téma vakcinace by se podle psychologa dalo dokonale přirovnat k tématu náboženství, lidi navíc víc baví se hádat na téma, které v nich probouzí emoce, než se bavit například o tom, co měli k obědu.
"Funguje to jako náboženství. Když je rodina katolická a dítě řekne, že chce být ateistou, tak to vyvolá konflikt. Tyhle věci jsem vždy řešil v rámci náboženských konfliktů a tam platí pravidlo, že si lidé musí říct, že se na tohle téma bavit nebudou. A musí na tom trvat, pak je naděje se bavit o něčem, co je pro lidi méně důležité. Lidi baví se hádat o očkování, je to víc emocionální, víc je to oslovuje, než se bavit o tom, že včera byli v aquaparku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš, jak se vyhnout hádkám.
Podle psychologa lidé mají v hlavě naprogramované, aby se věnovali tomu, co je nejdůležitější. "To se pozná podle toho, na čem visí nejsilnější emoce. To znamená, že tyhle věci je přitahují, protože jsou emočně napjatý. Lidé se mohou bavit o všem, ale nejvíc emocí je ovládá kolem očkování, a tak z toho vznikají debaty. Je otázka, zda se pak dá v tom prostředí sedět, aniž by se o tom tématu spolu bavili. Je třeba ho zatlačit. Emočně nejnabitější témata nebývají většinou nejdůležitější," dodal psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.