Reklama:

Opičí neštovice: Roman Prymula vyjmenoval, kde se lidé nejčastěji nakazí, a řekl, zda je riziko přenosu ve veřejném bazénu

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2022

Koncem tohoto týdne se teploty opět vyšplhají přes 25 °C a na mnoha místech republiky bude počasí lákat ke koupání. Žádná covidová omezení navíc neplatí a mnoho lidí bude chtít dohnat letní radovánky, které si v minulých dvou letech často nemohli užít naplno. Novým strašákem by se ale v tomto kontextu mohly stát opičí neštovice, které jsou oproti koronaviru rezistentnější. Jaké nebezpečí nákazy hrozí třeba v bazénu, popsal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (58).

Reklama:

Případů opičích neštovic je zatím v porovnání s koronavirem celosvětově zanedbatelné množství, poslední údaje uvádějí přibližně 200 nakažených, přesto z nich někteří lidé mají strach. Skutečností je, že virus, který onemocnění způsobuje, vykazuje oproti covidu vyšší odolnost.

"Tento virus je výrazně rezistentnější ve srovnání s koronavirem, který podléhal poměrně rychlému vyschnutí a jeho životnost šla v horizontu nějakých 24 až 72 hodin rapidně dolů. U opičích neštovic ho ale nacházíme v různých tělesných sekretech a ta doba může být podstatně delší. Tvrdí se, že v permafrostu na Sibiři jsou těla, která onemocněla variolou (virus pravých neštovic, pozn. red.), ti lidé zemřeli, a pokud dojde k tomu, že ta půda roztaje, tak ta těla by měla být teoreticky infekční. To ukazuje, že ten virus je schopen za pro něj optimálních podmínek, což je třeba i to zmrznutí, vydržet enormně dlouho," popsal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Reklama:

Opičí neštovice jsou virové onemocnění podobné pravým neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. Poprvé byly zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a nyní se vyskytují v částech střední a západní Afriky. Až donedávna se v jiných částech světa nemoc vyskytovala jen zřídka.

Lepší zprávu má Roman Prymula ohledně toho, jaké riziko nákazy hrozí například na veřejných koupalištích. "V bazénu je riziko přenosu velmi malé, protože ten nakažený člověk by jistě vzbudil velkou pozornost, kdyby vstupoval obsypaný do bazénu. Toho by si lidé určitě všimli. I kdyby byl ve fázi, kdy už je infekční, ale ještě se u něj nevyskytly klinické příznaky, tak si myslím, že při tom naředění, navíc v chlorované vodě, by ten virus byl velmi rychle inaktivován a nedošlo by k tomu, že by se někdo nakazil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Mezi příznaky onemocnění patří horečka a typická vyrážka. Západoafrický kmen opičích neštovic, který byl zjištěn v současné epidemii, má smrtnost v afrických podmínkách zhruba jedno procento. Virus se šíří především blízkým kontaktem a podle prohlášení Světové zdravotnické organizace bylo mnoho zjištěných výskytů hlášeno u mužů, kteří mívají pohlavní styk s muži. Podle Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS) se ale pravděpodobně nakazili při těsném fyzickém kontaktu s někým, kdo už byl virem infikovaný. Organizace zdůraznila, že nakazit se může kdokoli.

Epidemiolog také vysvětlil, kde je riziko nákazy největší. "Obecně tam, kde se nějakého povrchu dotýká více lidí. Kontaktu s ním je tedy dobré se vyvarovat, což se pochopitelně jednoduše říká, ale mnohem hůře realizuje. Pokud budu třeba v MHD, tak se samozřejmě musím něčeho držet, pak je ale dobré dbát na hygienu a třeba si dezinfikovat ruce," dodal pro ŽivotvČesku.cz. Riziko nákazy je u nás ale zatím podle Romana Prymuly extrémně malé.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: