Opozice dala ministrovi nůž na krk. Jan Blatný musí přes víkend sehnat data, jak přesně pomáhají restrikce

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 3. 2021

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) uvedl, že je nutné vládní opatření v boji s epidemií prodloužit i po 21. březnu, kdy měl původně skončit lockdown. Opozice ministra vyzvala, aby předložil přesná data, jak opatření zabírají. "Přislíbil, že čísla dodá do pondělí," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ODS Václav Smolka.

Náročný víkend čeká ministra zdravotnictví Jana Blatného a jeho resort. Do pondělí by měl opozici předat data, jak přesně jednotlivá opatření pomáhají v boji s koronavirovou epidemií.

"Anticovid tým jednal s ministrem Blatným. Ten přislíbil, že do pondělí předá čísla, která dokládají, jaká mají jednotlivá opatření dopad," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ODS Václav Smolka.

Už v únoru skupina vědců vyslovila podezření, že Česká republika pro reakci na koronavirus neumí získat a zpracovat podstatná a správná data, politici tak rozhodují na základě dojmů, emocí, pocitů a přání.

"Při předkládání každého nového návrhu opatření trvejme na analýze jeho přínosů proti šíření viru a nákladů na ekonomiku i společnost. Trvejme též na předkládání odhadů udržitelnosti každého opatření," uvedli vědci z České statistické společnosti v prohlášení.

Opozici v současné době hlavně zajímá, jaký pozitivní dopad na zpomalování epidemie má zákaz cestování mezi okresy, na kterým vláda trvá i po 21. březnu. ODS dala najevo, že tento zákaz považuje za nadbytečný. Při hlasování o prodloužení nouzového stavu bude vláda potřebovat i část opozičních hlasů.

"Budeme po vládě chtít, aby vyhodnotila účinnost nesmyslného zákazu pohybu mezi okresy a zákaz styku mezi rodinnými příslušníky. Nevidíme v nich fakt žádný efekt. To není bezhlavé rozvolňování, to je otázka zdravého rozumu," prohlásil šéf ODS Petr Fiala.

Ministr Jan Blatný trvá ale na tom, že zákaz cestování mimo okres musí zůstat v platnosti i přes Velikonoce. Právě jarní svátky považuje za rizikové a není podle něj možné nyní rozvolňovat, protože nemocniční zařízení jsou na hraně svých kapacit. Jediné rozvolnění, které šéf rezortu zdravotnictví oznámil, je možnost sportovních a volnočasových aktivit po celém okrese.

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná spol...

Ve čtvrtek v Česku přibylo 10 576 nakažených nemocí covid-19, to je méně než minulý týden, kdy jich bylo 11 238. K 18. březnu bylo s nemocí covid-19 hospitalizováno 8910 lidí. Více než 24 tisíc lidí boj s koronavirem prohrálo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu